V pátek se otevřela první dvě lyžařská střediska - o víkendu přibudou další

Nedočkaví lyžaři už mohou vyrazit do Krkonoš nebo Jeseníků, v pátek totiž zahájila lyžařskou sezonu první dvě střediska v Česku: na Černé hoře v Krkonoších je otevřena sjezdovka Anděl a funguje už také areál Branná na Šumpersku. V sobotu pak začne sezona v lyžařském areálu Mladé Buky v Krkonoších a ve skiareálu Kořenov-Rejdice v Libereckém kraji. V dalších areálech se teprve chystají na první lyžaře a sjezdovky postupně zasněžují.

Video Zprávy v 16
video

Na Černé hoře v Krkonoších už se lyžuje

Na Černé hoře je od pátku otevřena 1,4 km dlouhá sjezdovka podél vleku Anděl na vrcholu hory. Leží na ní 20 až 30 centimetrů umělého sněhu. Ke sjezdovce Anděl se lyžaři dostanou kabinovou lanovkou z Janských Lázní. Hned první den dorazilo asi 200 lidí. 

Denní cena jízdného je pro dospělé 350 korun, pro juniory a seniory 250 korun a pro děti 150 korun, provoz je od 08:30 do 16:00. V ceně skipasů je zahrnut výjezd a sjezd kabinkovou lanovkou. Ceny budou v platnosti i v dalších dnech, dokud se nerozšíří počet sjezdovek. 

Kromě Černé hory zahájil zimní sezonu v pátek také areál Branná na Šumpersku. Na svazích leží až 30 centimetrů sněhu, lyžaři budou mít k dispozici sjezdovku o délce zhruba 600 metrů. „V pátek areál otevřeme od 09:00 do 19:00. K dispozici bude modrá sjezdovka, otevřeno bude až do neděle. Od příštího pátku už pojedeme kompletně pořád,“ uvedl provozovatel areálu Rostislav Procházka. Areál začal svahy zasněžovat minulou sobotu, od té doby byla děla puštěna každou noc. 

Ski areál v Branné
Zdroj: Facebook - Ski areál Branná

O víkendu startují Mladé Buky a Kořenov-Rejdice

V sobotu pak začíná sezona také v areálu Mladé Buky na Trutnovsku, kde bude v provozu vlek Buky I. Dospělý za celodenní lyžování zaplatí 270 korun, o víkendu bude připraveno také večerní lyžování, dospělé bude stát 200 korun. 

Lyžaři mohou o víkendu vyrazit také do skiareálu Kořenov-Rejdice na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Lyžovat se bude na bezmála kilometrové sjezdovce. „V provozu bude i lanová dráha,“ uvedl majitel areálu Martin Martínek. Sjezdovku v areálu na Jablonecku pokrývá zhruba 25 centimetrů sněhu, šíře trati je zatím zhruba 35 metrů. „Sníh je po celé délce sjezdovky, lyžovat se bude za mimosezonní ceny,“ dodal. Celodenní jízdné pro dospělého stojí 380 korun. 

Spuštění vleku původně plánoval i provozovatel horské boudy na Dvoračkách v Rokytnici nad Jizerou. Do soboty se mu ale nepodaří zasněžit celou, zhruba 350 metrů dlouhou sjezdovku.

Zatímco milovníci sjezdového lyžování už si mohou užívat zimních radovánek díky umělému sněhu, tak běžkaři mají situaci horší. Zatím funguje jen šumavský areál na Zadově, kde jsou upravené první tři kilometry pro běžkaře. Upravená trasa je určena pro bruslení, na tvorbu stop pro klasické lyžování zatím není dostatek sněhu. Ani na jizerskohorské magistrále ještě nejsou upravené stopy, v Bedřichově je asi pět centimetrů sněhu, ve vyšších polohách kolem deseti.