Muž z Turecka, kterého policie zadržela v Hradci Králové, půjde do vydávací vazby

Třicetiletý Turek Nazmi Sahin, kterého v Hradci Králové zadržela policie, byl umístěný do předběžné vydávací vazby. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové proto, aby muž neuprchl. Policie uvedla, že po muži, který byl odsouzený za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, pátral Interpol. Právní zástupkyně zadrženého Zuzana Dostálková ale odmítla, že by se jednalo o terorismus, podle ní šlo spíše o politické akce. 

Video Události
video

Události: Soud poslal do vazby Turka, kterého zadrželi v Hradci Králové

Dostálková řekla, že proti rozhodnutí soudu podá stížnost, kterou se bude zabývat Vrchní soud. „Stížnost nemá odkladný účinek, takže byl odvezen do vazby,“ řekla Dostálková, která tvrdí, že muže zadržení v České republice překvapilo. „S Českou republikou nemá nic společného, byl tady jenom nahodile, v podstatě na turistickém výletě,“ řekla Dostálková.

Podle advokátky ho soud v Turecku poslal do vězení za nedovolenou politickou činnost na vysoké škole ve prospěch maoistické organizace mladých komunistů. Roznášel prý letáky. „Jako byla u nás disidentská činnost za komunistů, asi něco takového,“ řekla Dostálková na dotaz, čeho se zadržený muž dopustil.

Mluvčí hradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová uvedla, že Nazmi Sahin byl zadržený na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného prokuraturou v tureckém městě Van 8. března 2013. Podle mluvčí byl zadržený muž odsouzený 30. března 2007 k trestu šest let a tři měsíce vězení, k výkonu trestu však nenastoupil.

Advokátka Sahina tvrdí, že se muž zdržuje na území Evropské unie údajně šest let, policistům také předložil italské doklady, protože mu tam byl údajně poskytnutý politický azyl. „To se nyní přezkoumává, což bude trvat v řádu měsíců,“ řekla Dostálková.

Turecko má dodat dokumenty o odsouzeném muži do 40 dnů

Státní zástupce Radek Soukup konstatoval, že soud muže do vazby poslal, protože shledal nebezpečí útěku. „My vedeme předběžné šetření na základě požadavku turecké strany zhruba dva dny, žádné oficiální doklady ještě nemáme,“ řekl Soukup s tím, že turecká strana by dokumenty měla předložit do 40 dnů.

Turecké úřady mají hradeckému soudu přesně doložit, proč chtějí muže vydat. On se do Turecka vrátit v žádném případě nechce.

Soukup připustil, že přípravné řízení před rozhodování o případném vydání může do Turecka může trvat delší dobu. Státní zástupce dále řekl, že podle zatím neoficiálních informací muž v Turecku podporoval či propagoval jistou organizaci.

„Prozatím si dovolím nesdělovat její označení, nicméně můžeme už nyní vyloučit, že by to byla organizace takzvaný Islámský stát a není to ani Kurdská strana pracujících (PKK),“ řekl Soukup. Na dotaz, zda je nejmenovaná organizace v Turecku zakázaná, řekl, že neví.

Hledal ho Interpol, po Evropě se ale volně pohyboval šest let

Nazmi Sahin se - přestože byl na seznamu osob hledaných Interpolem - volně pohyboval v Evropské unii šest let. Jak uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová, pokud všechny soudy rozhodly, že jeho vydání je přípustné, případ nakonec skončí na stole ministra spravedlnosti.

„Ministr ve finále rozhoduje, zda vydání povolí či nikoli, a může toto rozhodnutí zvrátit,“ konstatovala Schejbalová.

Sahin údajně v autě vezl suroviny do stánků s kebaby

Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Muž by v ní měl být do ukončení vydávacího řízení do jiné země. Český právní řád ale nedovoluje vydat osobu do zahraničí v případě, že trestná činnost, které se tam dopustila, má politický nebo vojenský charakter.

Policisté muže zadrželi v úterý u Šimkových sadů v Hradci Králové, z dostupných evidencí zjistili, že byl odsouzený pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka. Jak uvedl redaktor ČT Vlastimil Weiner, v Česku byl Sahin na výletě v autě s německou značkou. Podle některých zdrojů sem vezl suroviny do stánků s kebaby.

Ministerstvo zahraničí: Kurdové nejsou totéž co PKK

Podle původních neoficiálních informací zadržený spolupracoval s Kurdskou stranou pracujících (PKK), která usiluje o vytvoření vlastního kurdského státu.

„ČR považuje Kurdskou stranu pracujících (PKK) i nadále za teroristickou organizaci. Poslední série teroristických útoků v Turecku, za něž je PKK zodpovědná, si v září 2015 vyžádala životy několika desítek lidí. PKK je také vedena na seznamu teroristických organizací EU,“ uvedl ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Podle ministerstva však nesmí být pozice ČR vůči PKK směšována s pozicí vůči Kurdům obecně. „ČR podporuje kurdské Pešmergy na území Iráku v boji proti ISIL,“ uvedlo ministerstvo.