Za nejlepší nemocnicí se podle průzkumu musí do Českých Budějovic

Nemocnice České Budějovice je nejlepší nemocnicí v zemi podle letošního průzkumu, který už podesáté uspořádala organizace HealthCare Institute mezi pacienty a personálem. Základní výsledky zveřejnily Hospodářské noviny, další detaily představí organizátoři průzkumu během dne.

Areál Nemocnice České Budějovice
Zdroj: Nemocnice České Budějovice

Poměřovalo se 156 českých a moravských zdravotnických zařízení. Po dvouletém kralování nemocnice Podlesí v Třinci letos převzala titul absolutního vítěze českobudějovická nemocnice. S více než čtrnácti sty padesáti lůžky patří k největším zdravotnickým zařízením v Česku. Je akciovou společností, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj.

Na výsledku se podílí jak pacienti, tak zdravotnický personál. Pacienti mohli zhodnotit, jestli nemocnice srozumitelně vysvětluje navržený léčebný postup, jak personál respektuje důstojnost a intimitu pacienta, jak reaguje na jeho bolest nebo jak kvalitní je nemocniční strava. Zaměstnanci pak mohli vyjádřit spokojenost se zaměstnavatelem. Průzkum se zajímal, zda vyslyší jejich názor a informuje je o novinkách na pracovišti nebo jaká je atmosféra v pracovním kolektivu.

Mezi fakultními uspěly pražské

Pacienti i zaměstnanci se tento rok shodli na tom, že Ústřední vojenská nemocnice v Praze je nejlepší fakultní nemocnicí. Zatímco u personálu se tak oproti loňsku nic nezměnilo, u pacientů v žebříčku klesla nemocnice v Motole, která se z prvního místa propadla na druhé. Zároveň si u nich polepšila Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která v minulém roce nefigurovala na prvních příčkách a teď je na třetím místě.

Ústřední vojenská nemocnice v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Kouba Jan

Z nefakultních zařízení pacienti nejvíce ocenili soukromou chirurgickou kliniku SurGal Clinic v Brně, dále zařízení Swiss Med Clinic v Plané na Tachovsku a někdejšího absolutního vítěze třineckou nemocnici Podlesí. V hodnocení zaměstnanců vyhrála Nemocnice Prachatice. Bodovala i Bílovecká nemocnice a Oblastní nemocnice Trutnov.