Česko chystá bezpečnostní audit, vojenská policie nabírá další vojáky

Na teroristické útoky ve Francii reaguje i česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka požádal ministra vnitra Milana Chovance o bezpečnostní audit. Ten by mimo jiné prověřil zákonné možnosti v boji proti terorismu. Vojenská policie pak plánuje i kvůli zhoršené bezpečnostní situaci přijmout nové vojáky. 

Příslušníci Vojenské policie hlídají muniční sklad v Květné - prosinec 2014
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Tabulky Vojenské policie, u které nyní slouží asi 1050 vojáků a 60 občanských pracovníků, by se měly do roku 2018 rozšířit o 59 míst. „Umocňují to události v poslední době ve Francii nebo v Belgii, ale i zprávy zpravodajských služeb,“ řekl náčelník Vojenské policie Pavel Kříž. Na zhoršující se bezpečnostní situaci podle něj již Vojenská policie reagovala. 

Nové tabulky budou určeny výhradně pro výkon služby. „Nebudu navyšovat štáby, nebudu navyšovat administrativní pracovníky,“ zdůraznil. Přijít by mělo deset nových kriminalistů, kteří by měli bojovat s hospodářskou kriminalitou, zbytek by měli tvořit především noví příslušníci ochranných týmů. Jejich vycvičení podle něj zabere několik let.

Kromě personální oblasti chce vedení Vojenské policie posílit i technické vybavení. Část už byla nakoupena, další by vojenští policisté měli dostat v řádu měsíců. „Jsou to prostředky k technickému střežení jak objektů, tak i různé technické prostředky týkající se ochrany osob. Pak je třeba doplnit i další výzbroj a výstroj,“ řekl Kříž.

Video Události
video

Česko chystá bezpečnostní audit

Na zlepšení bezpečnosti už pracuje i ministerstvo vnitra. Konkrétně například na zřízení stupnice ohrožení, která by přesně definovala, čemu by mohla být země vystavená a jak v takovém případě reagovat. Sobotka by ji chtěl mít do konce roku a chtěl by se inspirovat například Velkou Británií. Systém varování tam má pět stupňů ohrožení.

Nejvyšší je Kritický stupeň. Teroristický útok se při něm čeká okamžitě. Například ve Francii, kde mají stupně jen dva, k němu teď mají i výjimečný stav. Belgie má čtyři stupně bezpečnostní pohotovosti. I v Bruselu nyní platí ten nejvyšší.

Video Události, komentáře
video

Marian Brzybohatý z Policejní akademie o obraně před terorismem

„Neznamená to ale automaticky, že nejezdí metro nebo jsou zavřené školy. To vždy záleží na každodenním vyhodnocení hrozby od Bezpečnostní rady státu. Na městských čtvrtích pak je, jestli doporučí zakázat nebo zavřít nějakou velkou společenskou událost nebo si požádají o bezpečnostní posily,“ uvedl redaktor České televize Bohumil Vostal.

Mírný stupeň ohrožení platil po 11. září

Lidé v Česku by se o přímé hrozbě útoku mohli dozvědět především z médií. „Je možné posílat i sms zprávy prostřednictvím operátorů do určitého území,“ doplnil předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). V roce 2012 například prostřednictvím médií ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo s okamžitou platností částečnou prohibici.

Bary v době prohibice
Zdroj: isifa/LN
Autor: Viktor Chlad

Nejnižší je mírný a nízký stupeň ohrožení. Útok je při něm možný, ale ne pravděpodobný.
Do podobného stavu ohrožení se Česko dostalo po teroristickém útoku 11. září 2001. Armáda i policie tehdy zpřísnily hlídky například u Úřadu vlády nebo před armádními objekty. Zároveň byl zákaz návštěv v jaderných elektrárnách a budovu Rádia Svobodná Evropa hlídaly obrněné transportéry.

Policie jezdí k podezřelým předmětům

Česko nyní zvýšilo ostrahu na hraničních přechodech s Rakouskem, na pražském letišti nebo na zastupitelských úřadech. Posílené jsou také hlídky na společné hranici se Saskem. Německá policie uvedla, že kontroly tam potrvají minimálně do února. 

V pohotovosti jsou i záchranné složky. Nejvíc policie posiluje hlídky hlavně v místech, kde je velký pohyb lidí. Pyrotechnici zase v uplynulém týdnu vyjížděli dvakrát častěji než obvykle. Možná spojitost s útoky se hledá i v případě jindy běžného anonymního ohlášení bomby. Policie častěji vyjíždí i k nálezům podezřelých předmětů.