Kaplického blob uspěl neoprávněně, soud dal za pravdu konkurentům

Národní knihovna měla z tendru na novou budovu vyřadit návrh Jana Kaplického, který později soutěž vyhrál, rozhodl definitivně odvolací soud, který dal za pravdu studiu HŠH architekti. Ti napadli právě vítězství blobu s tím, že vyhrál v rozporu s pravidly architektonické soutěže. Studiu, které skončilo třetí, proto knihovna musí vyplatit 1,6 milionu korun jako rozdíl ve finanční odměně za třetí a druhé místo. Celková vysouzená částka činí i s úroky a náklady řízení zhruba tři miliony korun.

Vizualizace budovy Národní knihovny od Jana Kaplického
Zdroj: ČTK/PR Autor: Future Systems

Už obvodní soud v Praze dal studiu ve sporu s Národní knihovnou za pravdu a přiznal mu 1,6 milionu korun, což spolu s úroky a s náklady řízení činí zhruba 2,9 milionu. Knihovna se odvolala, proto rozhodoval pražský městský soud.

Národní knihovna se hájila mimo jiné tím, že i kdyby byl Kaplického návrh vyřazen, neznamenalo by to prý žádné automatické změny ve výši rozdělených cen. Soutěžní podmínky totiž obsahovaly i větu, že „na doporučení poroty mohou být ceny rozděleny i jinak“. Podle knihovny tedy neexistuje příčinná souvislost mezi připuštěním Kaplického návrhu do soutěže a údajnou škodou vzniklou studiu HŠH.

„Obrana žalované (Národní knihovny) nám připadá nevhodná, nepřípadná a nemístná,“ konstatoval člen odvolacího senátu Ivan Slivka. „Žalovaná říká, že je nejisté, jak by to bylo, kdyby byl vítězný návrh vypuštěn. No ale to je spekulace. Nárok je žalovatelný a dáváme žalobkyni (HŠH architekti) ve všech podstatných tvrzeních za pravdu,“ dodal.

„Pro nás i pro ostatní je důležitá zpráva, že se Národní knihovna nepohybuje v právním vakuu,“ komentoval rozhodnutí pražského městského soudu jeden z HŠH architektů Tomáš Hradečný. „Národní knihovna je do dnešního dne přesvědčena, že nepochybila. Počkáme na písemné odůvodnění rozsudku, poté s našimi právníky zvážíme další kroky,“ reagovala na verdikt mluvčí knihovny Irena Maňáková. Knihovna může zkusit ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy: Národní knihovna prohrála soud kvůli Kaplického blobu

Peníze na zaplacení Národní knihovna nemá, protože je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Tam by patrně musela o peníze žádat. „V případě, že rozsudek nabyde právní moci a my nepodnikneme kroky, abychom ho ještě zvrátili, budeme muset ty peníze někde najít,“ dodala mluvčí knihovny .

Spor se vleče už osm let

Kaplického „chobotnice“ zvítězila v architektonické soutěži v březnu 2007, návrh nikdy nebyl realizován. HŠH architekti skončili třetí. Podle nich měl být Kaplického návrh ze soutěže vyřazen. Poukazují mimo jiné na to, že jedna z předem stanovených podmínek ukládala uchazečům umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický nesplnil.

Architekti se několikrát neúspěšně obrátili na antimonopolní úřad, který opakovaně uvedl, že nemůže soutěž posuzovat, protože nebyla vypsána podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Proto podali žalobu, jejíž projednání trvá už osm let.