Životní prostředí v Česku trápí hlavně špatné ovzduší

Životní prostředí v České republice se moc nelepší. Konstatuje to zpráva, kterou projednali ministři. Kvalita půdy i vod roste pomalu, na polích se stále příliš hnojí a v přírodě ubývá ptáků. „Obecně se celá řada parametrů zlepšuje, ale už to nejsou skokové změny, jako jsme viděli v průběhu 90. let,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Největší nebezpečí pro lidi je ale znečištěný vzduch. Stát proto přidá miliardy na jeho zlepšení.

Video Události
video

Životní prostředí v Česku trápí hlavně špatné ovzduší

Po šesti letech prudkého růstu ale loni poprvé Česko vyrobilo z obnovitelných zdrojů míň elektřiny. Může za to počasí. Už loni totiž teklo v řekách míň vody, a tak se propadla i výroba v hydroelektrárnách - meziročně dokonce zhruba o třetinu. Také ale míň foukalo do větrných elektráren.

Potenciál zlepšení už se trochu vyčerpal. Nyní jsou hlavním zdrojem znečištění nekvalitní kotle a doprava.

Richard Brabec

Stále ještě pětina obyvatel není napojená na kanalizaci s čistírnou odpadních vod. Dál mizí pole, i když zastavěných ploch loni přibývalo pomaleji. Zásadní problém zůstává v ovzduší. Čtvrtina Čechů dýchá nadlimitní množství polétavého prachu. Nejhorší je situace na severu Moravy, a právě tam se kvalita ovzduší nelepší.

Jak chce stát zlepšit ovzduší, když prolomil limity, byť v menší variantě?

Jan Piňos

mluvčí Hnutí DUHA

Zlepšení si stát slibuje i od kotlíkových dotací. Vyměnit se má až sto tisíc domácích topenišť - a ty nejméně účinné kotle už nebude možné používat. „Máme připravenu novelu zákona o ochraně ovzduší, která mimo jiné umožní kontrolu lokálních kotlů v domácnostech,“ řekl Brabec.

Video Události, komentáře
video

Brabec: Potenciál zlepšení už se trochu vyčerpal