Krajané z Ukrajiny si stěžovali na vnitro, vláda přidá na přesídlení miliony

Z Ukrajiny přišly do Česka v posledních dvou letech stovky lidí. Jsou mezi nimi i krajané, kterých chce do země předků přijet ještě více. Prezident republiky však od nich dostal stížnost, že ministerstvo vnitra návratu některých lidí spíše brání.  Vláda to odmítá, bude naopak jednat o finanční podpoře návratů dalších krajanů z různých míst světa, mezi kterými však Ukrajina dominuje. Do konce roku odtud má přijet asi 40 Čechů.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Z Ukrajiny zamíří do ČR desítky dalších krajanů

Na Pražský hrad přišla z Ukrajiny stížnost, ve které tamní krajané psali, že ministerstvo vnitra příliš nekoná a přesídlení některých lidí do Česka dokonce brání. Resort to odmítl. „Ministerstvo vnitra krajanům nebrání v přesídlení, naopak průběžně vyřizujeme žádosti o přiznání asistence při přesídlení krajanů,“ uvedla Markéta Pokorná z ministerského odboru azylové a migrační politiky.

Vláda nyní chce naopak zdůraznit podporu krajanům. V pátek bude jednat o zvýšení pomoci, přidat by mohla přes 30 milionů. Peníze půjdou z úspor ministerstva vnitra.

V Česku v posledních dvou letech, kdy částí Ukrajiny zmítaly boje, požádalo o azyl více než tisíc Ukrajinců. Je to zdaleka největší uprchlická skupina, která do Česka přichází, její součástí bylo i 172 krajanů. „Všechno v pořádku. Máme klid, byteček. Všechno je dobré,“ poznamenal otec jedné z rodin Vadim Hnoilek. V průběhu listopadu má přijet dalších 32 krajanů, z nich sedm již v zemi je, zbylých 25 přicestuje do konce měsíce. 

Volyňští Češi a další krajané, kteří opouštějí Ukrajinu, přijíždějí do zařízení ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou, kde se připravují na začlenění do české společnosti. Momentálně tam žije 42 lidí. Většina krajanů ho již opustila a našla si bydlení a práci.