Silný vítr může v neděli lámat větve i stromy

Česko zasáhne v neděli silný vítr o rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor může přesáhnout sto kilometrů za hodinu. Postihne především Čechy. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„V čerstvém západním proudění bude přes naše území postupovat teplá fronta a za ní bude zesilovat vítr,“ sdělili pracovníci ústavu. Výstraha platí v neděli od 09:00 do 21:00 hod. pro všechny kraje v Čechách a také na pomezí Čech a Moravy.

Podle meteorologů může vítr způsobit lámání větví a ojediněle také pády stromů.

Na hřebenech Krušných hor a Krkonoš bude podle ČHMÚ vítr dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů by proto lidé měli omezit horské túry a na hřebeny se vůbec nevydávat.

I když se bude ochlazovat, teploty mají být stále nadprůměrné

Příští čtyři týdny od 16. listopadu do 13. prosince budou podle meteorologů teplotně nadprůměrné. „I v následujícím týdnu bude pokračovat velmi teplé a větrné počasí, až ke konci týdne se bude výrazněji ochlazovat. Přesto zůstanou teploty nad úrovní dlouhodobých průměrů,“ sdělili pracovníci ČHMÚ. Až prosinec zřejmě přinese ochlazení.

Průměry denních teplot budou podle meteorologů v příštím týdnu kolem devíti stupňů a horní hranice rozpětí asi na 12 stupních. V následujících týdnech bude průměr již klesat od pěti po zhruba tři stupně Celsia. Množství srážek bude pravděpodobně v celém období spíše průměrné, jen v závěru listopadu by mohlo být srážek více.