Řekl si Dalík v kauze Pandurů o úplatek? Soud už rok stojí

Rozsudek nad lobbistou Markem Dalíkem je stále v nedohlednu. Od posledního jednání soudu přitom uběhl už rok, další ale nebude dřív než na jaře. Soud brzdí neúspěšná snaha o výslech bývalého amerického velvyslance Richarda Grabera. V procesu jde o možnou korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur a Dalík svou vinu od počátku odmítá.

Lobbista Marek Dalík se svým obhájcem Tomášem Sokolem
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Obrátil jsem se na soud s upozorněním, že podle našeho názoru je ta prodleva už příliš dlouhá a je porušováno právo klienta na spravedlivý proces, jehož součástí je rychlost toho řízení,“ uvedl Dalíkův obhájce Tomáš Sokol. Soud mu ale odpověděl, že bude proces pokračovat až za pět měsíců výslechem tří svědků ze Spojených států amerických.

Nepůjde ovšem o Richarda Grabera, což sice nevadí ani obžalobě, ani obhajobě, soudkyně Veronika Čeplová ale bez jeho výpovědi rozhodnout nechce. „Předsedkyně senátu o výslech tohoto svědka usiluje už od počátku soudního řízení, zatím neúspěšně,“ uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Výpověď bývalého velvyslance Grabera je pro soud důležitá proto, že během jeho působení v Praze zaslala americká ambasáda do Washingtonu několik depeší s informacemi z jednání o pandurech. Podle zpráv, zveřejněných serverem Wikileaks, se manažeři firmy Steyr obrátili na diplomaty s tím, že si Dalík řekl o úplatek. Za to údajně sliboval, že jednání se Steyrem o dodávce Pandurů bude obnoveno.

Video Události
video

Události: Dalík si měl říct o úplatek, sám svou vinu odmítá

Policie ale při vyšetřování tehdejšího velvyslance vynechala, ministerstvo spravedlnosti žádost o jeho výslech postoupilo amerického straně už v červenci loňského roku. „Od té doby byla tato žádost na přání americké strany několikrát doplňována. Poslední doplňující informace odcházely americkému úřadu včera,“ dodává mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Jenže sám Graber vypovídat nechce – korespondence přes oceán tak bude nejspíš zbytečná.