Listopadové „léto“ nekončí, Martinův kůň sotva bude bílý

Do mimořádně teplého rána se probudilo celé Česko, zejména potom střední Čechy. V obci Tuhaň nebylo v noci na 10. listopad chladněji než 14,6 stupně Celsia. Rekordně vysoká denní minima ale byla i na většině dalších stanic.

Teploty, které by nebyly výjimečné ani v srpnu, oddalují příchod zimy. Zatímco podle pranostiky má svatý Martin přijíždět na bílém koni, den předem bylo již ráno vysoko přes deset stupňů a během dne může být i 20. Na počasí má vliv kombinace západního proudění teplého vzduchu a oblačnosti.

Ranní teploty překonaly historická maxima na 121 stanicích včetně čtyř s historií měření přesahující sto let. Pouze na patnácti místech naopak v minulosti bylo 10. listopadu ráno ještě tepleji. Kromě Tuhaně na Mělnicku, kde ráno bylo s 14,6 stupně nejtepleji, ukázalo více než 14 stupňů Celsia i dalších sedm stanic ve Středočeském a Ústeckém kraji. Nemrzlo nikde, na Sněžce, kde bylo nejchladněji, se ranní pokles zastavil 2,4 stupně nad nulou.

I když by se v příštích dnech již mělo pozvolna ochlazovat, svatý Martin se bude muset poohlédnout po koni zcela jiné barvy než bílé. Během dne sice bude zhruba o tři stupně chladněji, to ale stále znamená, že bude 13 až 17 stupňů Celsia a nejnižší noční teploty by neměly klesnout pod deset stupňů. Poté se však již začne vyjasňovat a zeslábne vítr, teploty se proto začnou opět vracet k obvyklým podzimním hodnotám. V noci na čtvrtek bude 4 až 8 stupňů, v noci na pátek již pouze 2 až 6.