Exekutoři chtějí prodat Krejčířovu vilu. K mání je za 17 milionů

Do dražby jde další majetek podnikatele Radovana Krejčíře. Po pozemcích v Ostravici chtějí exekutoři prodat i tzv. malou vilu v Černošicích. Vyvolávací cena je podle Českého rozhlasu 17 milionů korun. Dům stojí nedaleko vily, ze které Krejčíř v roce 2005 utekl policistům při domovní prohlídce.

Video Studio ČT24
video

Redaktor Hynek: Krejčíř se dostal do kleští

Podnikatel Radovan Krejčíř vilu v Černošicích u Prahy zakoupil pár měsíců před svým útěkem v červnu 2005. „Na takzvanou malou vilu byla vydána dražební vyhláška. Dražba se uskuteční elektronicky 12. ledna 2016,“ sdělil tiskový mluvčí exekutorské komory David Sahula.

Krejčířovi advokáti se už dříve snažili prodeji zabránit, podávali námitky a také se odvolali. Naposledy zpochybňovali cenu vily, s čímž částečně uspěli u Krajského soudu v Praze. Ten rozhodl, že vila má hodnotu 26 milionů korun, exekutoři původně navrhovali cenu o 2 miliony nižší. Proti rozhodnutí lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Této možnosti klient zřejmě využije,“ uvedla Krejčířova advokátka Karolína Babáková.

Peníze z dražby exekutoři hodlají použít na uhrazení části Krejčířova dluhu. Uprchlý Čech dluží jen firmě Frymis z Frýdku-Místku 48 milionů korun. „Je otázkou, zda se podaří zpeněžit tolik majetku Radovana Krejčíře, aby to pohledávky pokrylo,“ říká redaktor ČT Jiří Hynek, který se Krejčířovým kauzám dlouhodobě věnuje.

Verdikt v kauze Čepro odročen

Jednou z nejsledovanějších českých kauz Radovana Krejčíře je údajné tunelování státního podniku Čepro. Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová odročila vyhlášení verdiktu na 27. listopadu kvůli „rozsáhlosti spisového materiálu a časovým možnostem senátu“.

„Ta kauza je velmi spletitá. Radovan Krejčíř osobně nikde nefiguroval, vše se odehrávalo přes další lidi. Soud se táhne dlouhou dobu, soudkyně sice slíbila dát rozsudek, ale podle posledních zpráv se nebyla schopna dohodnout se senátem na výsledku,“ vysvětluje Hynek.

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thomba Hadebe

Krejčíř prý nemá na právníky

Radovan Krejčíř se aktuálně nachází ve vazební věznici v Jihoafrické republice. „Je žadatelem o azyl. Byl to s největší pravděpodobností kalkul, aby nebyl vydaný,“ soudí Hynek a vysvětluje, že dokud se o jeho žádosti nerozhodne, nemůže být do Česka vydán.

V prvé fázi mu byl azyl zamítnut, Krejčíř se ale proti verdiktu odvolal. „Protože začaly jeho další trestní kauzy a je ve vazbě, tak byl celý proces zastaven. Situace je neúnosná i pro místní justici. Ta požádala Nejvyšší soud, aby podal rozklad, zda je možné v azylovém řízení pokračovat,“ popisuje Hynek.

V JAR je Krejčíř podle policie podezřelý z 22 různých případů, včetně plánování vražd a vydírání. Na konci srpna jej soud uznal vinným z mučení a únosu bratra drogového dealera, zhruba v půlce listopadu by mu měl být vyměřen trest.

Hynek se domnívá, že pobyt v českém vězení by Krejčíř uvítal spíše než celu v JAR. Poslední dobou jej prý navíc tíží finanční situace. „Prosakují zprávy, že má problém platit právníky. Údajně končí jedna z jeho vlivných advokátek. Situace je pro Krejčíře velmi nepříjemná, dostal se do jistých kleští.“