Lenka Bradáčová je potřetí za sebou nejvlivnější ženou Česka

Ženou s největším vlivem na dění v Česku je potřetí za sebou vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Do čela žebříčku ji nominují její činy, pracovitost, důslednost, neústupnost, odhodlání a odvaha, s níž se neúnavně pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, spíše miliard korun,“ uvedli autoři žebříčku z časopisu Forbes.

Lenka Bradáčová
Zdroj: ISIFA Autor: Ondřej Němec

Na druhém místě podle žebříčku nejvlivnějších žen Česka sestaveného časopisem Forbes skončila finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková následovaná finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovu. V první desítce převažují ženy z byznysu, političky jsou tam jen dvě.

Jednou ze dvou političek, které skončily v první desítce žebříčku, je eurokomisařka Věra Jourová, která se z loňského druhého místa přesunula na čtvrté. Za ní se umístila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Časopis při sestavování žebříčku vycházel z metodologie amerického Forbesu a spolu s dalšími odborníky sledoval po celý rok na 300 žen z různých oborů. „Hodnotili jsme všechno a z hlediska několika různých kritérií, podle nichž jsme přidělovali body,“ uvedl časopis.

Například u majitelek a manažerek firem studoval hospodářské výsledky, tržby, zisk, nové akvizice, u žen činných v neziskovém sektoru posuzoval, kolik peněz jejich nadace rozdělily a rozdělují za rok, a u političek se díval na pozice i pravomoci a počet lidí a peněz, které jejich rozhodnutí mohou ovlivnit.