„Nejsme věznice.“ Zaměstnanci Bělou představili evropským velvyslancům

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) spolu s velvyslanci evropských zemí a novináři navštívil detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. Situaci v tomto zařízení na Mladoboleslavsku už dříve ostře kritizoval Vysoký komisař OSN pro lidská práva, některé neziskové organizace i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Chovanec kritiku přístupu Česka k uprchlíkům dlouhodobě odmítá stejně jako zaměstnanci Bělé-Jezové. I úřad ombdusmanky ovšem v poslední době připouští, že je situace podstatně lepší.

Tábor, kritizovaný kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům, si prohlédla také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která má v gesci ochranu dětí. Po stížnostech zaměstnanců, podle kterých se do médií nedostávají všechny informace, se do střeženého areálu mimořádně dostali i novináři.

Podmínky v českých detenčních zařízeních se nelíbí některým neziskovým organizacím ani například ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (za ANO). Česko za přístup k běžencům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Podle Chovance ale tuzemská zařízení splňují standard 21. století. Podmínky pro pobyt uprchlíků se podle ministra zlepšují.

Bělou pochválila britská ambasadorka i ministryně

Přinejmenším britskou velvyslankyni Jan Thompsonovou Chovanec a zaměstnanci Bělé přesvědčili. „Viděla jsem, že podmínky zde vypadají docela dobré. Jsem velice ráda, že česká vláda činí, co může, aby zajistila, že jsou podmínky tak dobré, jak mohou být,“ řekla. 

Ministryně Marksová potom ocenila, jak v Bělé pracují s dětmi, které se do zařízení dostanou spolu se zadrženými rodiči. „Viděli jsme dětské koutky, viděli jsme tady dětské hřiště, jsem informována, že je tady někde hezká mateřská škola,“ ocenila. Zařízení podle ní sice na první podhled není ideální, ale jako dočasné bydliště se podle ní „dá vydržet“.

Video UDÁLOSTI: Bělá otevřela brány evropským diplomatům i novinářům
video

UDÁLOSTI: Bělá otevřela brány evropským diplomatům i novinářům

UDÁLOSTI: Bělá otevřela brány evropským diplomatům i novinářům

Události, komentáře: Návštěva v Bělé a uprchlická vlna

Zaměstnanci se zlobí: Co říká ombudsmanka, není pravda

Zejména kritická zpráva ombudsmanky rozzlobila zaměstnance detenčního zařízení. Ti její závěry odmítli, ačkoli při debatě s novináři a ministry připustili, že v létě, kdy se do Bělé dostalo až 700 lidí (nyní jich je 69), byla situace hektická.

Odmítli však, že by to v detenčním zařízení vypadalo jako ve vězení. „S dětmi jezdím na výlety. O tom v médiích nebyla ani zmínka,“ upozornila volnočasová pedagožka z Bělé Ivana Jirdásková. V jiných obdobných zařízeních se to podle ní neděje. Zaměstnanci také odmítli, že by děti zadržených cizinců neměly k dispozici ošacení či boty. Zpochybnili také tvrzení ombudsmanky, že by v zařízení nebylo dost tlumočníků. Anna Šabatová k takovému závěru prý došla, protože byla v Bělé v sobotu, kdy má část lidí volno.

Pracovníci také přinesli ukázat zbraně, které si zadržení cizinci vyrobili. „Údajně to měli na obranu,“ řekl zaměstnanec detenčního střediska. Zdůraznil přitom, že neví, před čím by se měli bránit.

„Vaší práce si nesmírně vážím, jsem rád, že jste tady. Pro média musím říct, že jsem tady zažil velmi podnětnou hodinu. Pohled je úplně jiný, než nám mnozí přednášejí. Jsou tady lidé, kteří dělají vynikající práci za ztížených podmínek, za velmi nízké platy.“

Ministr Chovanec

zaměstnancům v Bělé-Jezové

Šabatová: Situace v Bělé je mnohem, mnohem příznivější

Ombudsmanka Anna Šabatová po kontrole v detenčních zařízeních koncem srpna a počátkem října uvedla, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý scházelo teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby.

Po jednání s ministrem vnitra Chovancem ale uvedla, že nastal výrazný posun. „Od té doby mám celou řadu nepřímých poznatků, že se situace velmi mění. Zejména je tam několikanásobně méně lidí než tehdy, a to sedmi- až osminásobně. Je tam více personálu a vím, že se dělala celá řada dalších úprav na některých místech, která jsme kritizovali,“ uvedla Šabatová v ranním Studiu 6.

Že se podmínky začaly zlepšovat až v posledních týdnech, řekl přímo v Bělé-Jezové také jeden z uprchlíků, který přišel z Afghánistánu. Policisté, ale například také lékaři se podle něj chovali k zadrženým přezíravě. Zhruba v období následujícím po kritice od veřejné ochránkyně práv se situace prý začala měnit.

Video Studio 6
video

Šabatová: Jsem ráda, že se Bělá otevřela dalším lidem

„Zafungovala kritika ze strany paní ombudsmanky a ze strany OSN. Je do velké míry ostuda, že jsme se takto dostali na celosvětový přetřes, na druhou stranu ale hodnotím, že si to pan ministr vnitra a další orgány braly k srdci a pokud nejde o nějakou Potěmkinovu vesnici a stav se bude trvale zlepšovat, tak je tu naděje. Ale pořád se bavíme jen o těch podmínkách – budeme se muset začít bavit o tom, jestli tam vůbec ti lidé mají být zavíráni," uvedl v Událostech, komentářích exministr pro lidská práva a rovné příležitosti Michael Kocáb.