V Praze padl výjimečný trest za brutální vraždu historika

Za loňskou brutální vraždu historika a jeho manželky v pražských Stodůlkách si třicetiletý Dalibor Škopán odpyká výjimečný trest 28 let vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který potvrdil původní verdikt. Rozsudek je nyní pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž se k ubodání seniorů přiznal.

Škopán pak prohledal byt, sebral šperkovnici i peníze z peněženek a před odchodem v kuchyni pustil všechny čtyři hořáky sporáku. Podle obžaloby tím chtěl zahladit stopy po vraždě a způsobit výbuch či požár.

Oheň či tlaková vlna mohly zasáhnout i další byty v panelovém domě a ohrozit tak životy jejich obyvatel. Takto závažné následky prý nenastaly jen shodou náhod. Výbuch nebo požár mohly nastat, kdyby vznikla jiskra z elektrospotřebičů v bytě nebo pokud by někdo zazvonil.

Škopánův advokát se snažil odvolací soud přesvědčit, aby původní trest zmírnil. Podle jeho názoru je totiž 28 let vězení příliš přísných, vzhledem k tomu, že se jeho klient v plném rozsahu přiznal. Vrchní soud ale jeho návrh zamítl jako nedůvodný.

Soudce: Důvodem vysokého trestu je i společenská ztráta

„Podmínky pro uložení výjimečného trestu byly dány,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Muž totiž spáchal agresivní a brutální vraždu na dvou osobách, které se nemohly bránit, a zároveň se dopustil víc trestných činů.

Podle soudu je zvolený trest sice přísný, ale ne nepřiměřeně. „Prvním důvodem je osoba poškozeného. Máme za to, že v tomto případě došlo k výrazné společenské ztrátě, protože poškozený byl mimořádný odborník přes židovské památky, publikačně činný,“ podotkl Lněnička.

Za další důvod pak soudce označil to, jak se obžalovaný po činu zachoval, když spustil plynové sporáky. „Riskovat, že dojde k masivnímu výbuchu plynu v panelovém domě, je skutečně velice nebezpečné jednání a obžalovaný se ho dopustil celkem chladnokrevně v úmyslu zamaskovat předchozí útok proti oběma poškozeným," vysvětlil Lněnička.