Úřad práce po odvolané ředitelce povede Kateřina Sadílková

Úřad práce ČR povede Kateřina Sadílková. Dosud působila jako ředitelka krajské pobočky úřadu v Liberci a zastupující generální ředitelka centrálního úřadu. Někdejší ředitelku Marii Bílkovou odvolala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová loni v říjnu.

Kateřina Sadílková
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Sadílková vzešla z výběrového řízení. Do funkce ji jmenoval státní tajemník ministerstva práce Petr Smrček, uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková. 

„Vzhledem k bohaté praxi a zkušenostem s vedením úřadu jsem ji (Sadílkovou) vybral ze tří nejvhodnějších uchazečů. V rámci řádného výběrového řízení, které probíhalo dle služebního zákona, prokázala nejen odborné znalosti, ale také tolik potřebné manažerské dovednosti,“ uvedl státní tajemník ministerstva práce Petr Smrček.

Sadílková v čele Úřadu práce stanula už v roce 2011, po reformě někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Vznikl tehdy superúřad s kontaktními místy po republice. Sadílková se tenkrát do konkurzu přihlásila jako jediná kandidátka. Po dvou měsících se ale rozhodla z funkce odejít.

Sadílková se chce ve funkci zaměřit zejména na užší spolupráci a komunikaci s partnery v regionech, cílenou volbu služeb pro konkrétní zaměstnavatele nebo zajištění bezpečnosti jednotlivých pracovišť. Chce více podporovat zaměstnanost zejména nejohroženější skupiny uchazečů, například rodičů malých dětí, mladých lidí do 30 let a lidí před důchodem. Mimo jiné chce, aby úřad zajistil kvalitní výplatu sociálních dávek.

Z prvního výběrového řízení šéf úřadu nevzešel

Ministerstvo práce našlo novou ředitelku úřadu na druhý pokus. Do druhého konkurzu se přihlásilo devět lidí. Po prvním výběrovém řízení ministryně Marksová nikoho nejmenovala, zdůvodnila to nejasnostmi kolem výkladu služebního zákona.

Služební zákon podle ní ministerstvo zaskočil. Resort prý nepostupoval podle nových pravidel, proto od jmenování raději upustil, protože by nemuselo platit. Některá média postup resortu kritizovala a psala o zpackaném konkurzu či o blamáži.

Předešlou ředitelku odvolala Marksová loni 24. října. Vytýkala jí, že neposilovala terénní práci zaměstnanců Úřadu práce a navíc neúměrně narostl počet úředníků na centrálním ředitelství. Bílkovou tehdy krok ministryně překvapil. Proti jejímu odvolání se postavili i zaměstnanci generálního ředitelství úřadu.

Náhlé odvolání Bílkové překvapilo opoziční i koaliční politiky. Podle opoziční ODS a TOP 09 sociální demokraté chtěli dostat do čela úřadu svého člověka ještě před účinností služebního zákona. Ministryně to popřela, svůj postup zdůvodnila rozdílným pohledem na směřování Úřadu práce i váznoucí komunikací s bývalou ředitelkou.