Dvě desítky policistů budou pomáhat ve Slovinsku, schválila vláda

Vláda schválila vyslání dvou desítek českých policistů do Slovinska, kde budou pomáhat střežit hranici s Chorvatskem. O pomoc se zvládáním migrace požádalo českou vládu Slovinsko. Policisté by měli vyjet do týdne, před vánočními svátky by měli být zpět. Jejich mise by měla trvat měsíc až měsíc a půl. „Velet jim bude slovinská strana,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Do Slovinska zamíří i padesátka českých vojáků, kteří budou pomáhat s ostrahou hranic - i toto angažmá v pondělí Sobotkův kabinet posvětil. 

Náklady na vyslání strážců zákona do Slovinska jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. Podobně jsou už nasazeni v Maďarsku. Stejně jako tam budou i vybaveni. Kromě policejních posil poskytne Slovinsku Česká republika také materiální pomoc.

Tuhý: Policisté se do Slovinska hlásí dobrovolně

Při výběru policistů do Slovinska sáhne vnitro mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili pro výjezd do Maďarska, ale nedošlo na ně. „Naši lidé se do programu pomoci přihlásili dobrovolně,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý s tím, že hlásit se může každý policista se znalostí angličtiny nebo jazyka země, kam jede pomáhat. Výhodou je zkušenost s ochranou hranice, hlásí se ale třeba i kriminalisté.

Padesátka českých policistů odjela do Maďarska za účelem ochrany schengenské hranice minulý čtvrtek. „Velmi příznivě je přivítali maďarští kolegové i obyvatelé Maďarska,“ řekl Tuhý. Čeští policisté jsou vybaveni poloterénními vozy, zbraněmi, ochrannými vestami nebo například přístroji pro noční vidění. V Maďarsku by měli pomáhat do poloviny prosince. Přihlásilo se 400 policistů z celé země, z nich byla vybrána konečná padesátka.

Video Tuhý: Policisté se do Slovinska hlásí dobrovolně
video

Tuhý: Policisté se do Slovinska hlásí dobrovolně

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do Unie. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 000 migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté, co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. Před dvěma týdny Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.

video Tisíce uprchlíků čekají ve Slovinsku, až je pustí dál na Západ – a bojí se zimy
Video Tisíce uprchlíků čekají ve Slovinsku, až je pustí dál na Západ - a bojí se zimy
video

Tisíce uprchlíků čekají ve Slovinsku, až je pustí dál na Západ – a bojí se zimy

Do Slovinska zamíří i čeští vojáci

Právě ostrahu slovinských hranic bude mít na starost padeástka českých vojáků, která do země odjede v půlce listopadu. Budou mezi nimi ženisté i zdravotníci, uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Češi prý tuto pomoc Slovinsku sami nabídli - podle ministra budou náklady na měsíční misi přibližně čtyři miliony korun.

Vybavení bude podobné jako u skupiny českých vojáků, kteří zamířili v půli října do Maďarska. Jde především o kamiony a ženijní techniku. Na slovinské hranice se přesune také zdravotnická jednotka.