Chovanec chce opět centralizovat rozpočty policie

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce, aby se znovu centralizovaly rozpočty krajských policií. Policejní prezident by podle něj měl mít v ruce ekonomické nástroje k řízení jednotlivých krajů. V Otázkách Václava Moravce řekl, že příslušný návrh zákona by mohl být předložen začátkem příštího roku.

Chovanec má za to, že decentralizace policie funguje v něčem dobře, ale má i své chyby. Společný rozpočet by šéfovi policie dal do rukou nástroj pro efektivnější řízení všech složek. Nyní mají kraje rozpočty samostatné. „Já už jsem to navrhl před půl rokem, začala debata o tom, že bychom to vrátili zpátky, že by to byla jedna účetní jednotka státu,“ nastínil Chovanec.

Na začátku loňského roku podle něj přišlo ministerstvo financí s novelou o centralizaci financování policie. Krok by podle resortu ušetřil až půl miliardy korun. „My to zkoumáme, je-li to pravda. A pokud ano, tak z toho věcného i ekonomického hlediska jsem připraven tu změnu zákona iniciovat,“ uvedl ministr. Mohlo by se tak stát začátkem příštího roku.

Policejní prezident má mít podle Chovance možnost řídit kraje ekonomicky. Politici po něm totiž chtějí výsledky, a on nemá nástroje, jak jich dosáhnout. Analýzy vnitra nepředpokládají tak velkou úsporu jako finance, podotkl také.

Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci se v koaliční smlouvě zavázali k tomu, že zachovají základní organizační strukturu policie - policejní prezidium, celorepublikové útvary a 14 krajských policejních ředitelství. V případě neefektivního fungování ale hodlají navrhnout zřízení jedné organizační složky státu či úpravu současného systému v rámci policie.