Zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 milimetry – vzkazuje řidičům policie

Na českých silnicích zatím letos zemřelo 536 lidí, což je meziročně o 17 více. V říjnu policisté zaznamenali 43 obětí nehod, což je proti loňskému roku pokles o tři usmrcené, uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Policie varuje řidiče před nadcházejícím zimním obdobím, které bývá označováno za nejrizikovější v roce. Řidičům doporučuje přezout pneumatiky a dávat pozor na to, že se na silnicích mohou rychle měnit podmínky.

Zimní pneumatika
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Podle šéfa BESIP Martina Faráře by měli mít řidiči přezuté pneumatiky, když průměrná denní teplota klesne pod sedm stupňů. „Zimní pneumatika zkracuje brzdnou dráhu,“ zdůraznil Farář. Podle něj auta na zimních gumách lépe reagují. 

Podle Lercha se u loňských zimních 126 nehod zjistilo, že řidiči porušili povinnosti a neměli pneumatiky přezuté. „Jsou to spíše ojedinělé případy,“ podotkl Lerch.

Při delších cestách v zimě by podle Faráře měli být řidiči také lépe vybaveni. Pro případ nenadálé události například mají vozit teplé deky, pití, startovací kabely či zimní řetězy. 

Důležité je mít také správně seřízené osvětlení, aby bylo auto při zhoršených podmínkách dobře vidět a zároveň dobře osvětlovalo vozovku. Řidiči si budou moct v příštím týdnu nechat zkontrolovat světla bezplatně. Seznam míst bude na webu BESIP.

V zimě se brzdná dráha prodlužuje

Nejčastější příčinou nehod v zimě podle Lercha bývá to, že řidiči nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky. „Prodlužuje se brzdná dráha, často se mění podmínky,“ upozornil Lerch. Podle něj je také důležité, aby auto před zimou bylo na prohlídce a bylo vybaveno například zimní směsí do ostřikovačů či nemrznoucími kapalinami.

Policisté se chystají taky na různé kontrolní akce, při kterých se chtějí mimo jiné zaměřit na vybavení aut. Podle Lercha je důležité, aby řidiči měli v autech reflexní vesty, protože se může lehce stát, že na silnicích bude zhoršená viditelnost.

„Nyní je povinnost použít reflexní vestu jen pro řidiče, my se budeme snažit, abychom zviditelnili celou posádku,“ řekl Lerch.

Řidiči, kteří budou mít vesty, dostanou od policistů další, aby se v případě nehody mohli označit i další členové posádky. „Celkem chceme rozdat třicet tisíc reflexních vest,“ řekl Lerch.

Video Brífink dopravní policie a BESIP k rizikům spojeným s nastávající zimou
video

Brífink dopravní policie a BESIP k rizikům spojeným s nastávající zimou

Policejní kontroly by měly začít v polovině listopadu. Jiné kontrolní akce však začnou již na Dušičky či nadcházející podzimní prázdniny. Policie se třeba bude zaměřovat na technický stav vozidel.