Vyšší zdanění hazardu se přiblížilo

Vyšší zdanění hazardu zřejmě bude. Předpokládá to vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Opoziční kluby TOP 09 a Starostů a ODS sice zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení, ale díky zkráceným lhůtám by poslanci mohli normu schvalovat zřejmě už v polovině listopadu. 

Odvody z hazardu příští rok zřejmě vzrostou, sazby mají být stanoveny na 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. 

Kabinet tak na svém pondělním jednání rozhodl i bez předkladatele zákona, ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten podle médií odjel s dětmi na dovolenou do Dubaje. Bylo to přitom hnutí ANO, které minulý týden o mimořádné jednání Sněmovny požádalo. „Není důvod, abychom projednávání tohoto návrhu oddalovali,“ uvedl premiér a dodal, že z rozhodnutí kabinetu Babiše v dolní parlamentní komoře nahradí ministr dopravy Dan Ťok.

Nepřítomnost ministra financí pak jeho straničtí kolegové omlouvali přáním premiéra a dalších politiků mít ve čtvrtek a v pátek kvůli školním prázdninám volno.

„Jestli tam pan ministr nebude a současně trval na svolání mimořádné schůze pro své body, které neuměl předložit včas, tak to si dělá legraci z koho, z nás ze všech?“ reagoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pro ČT. „Uráží mne, jakým způsobem se jedná s Poslaneckou sněmovnou a veřejností,“ dodává předseda ODS Petr Fiala. Těší ho alespoň to, že je Babiš na dovolené v Dubaji, a ne třeba v Las Vegas, které je hazardem proslulé.

Úterní schůze navíc začala výjimečně v pravé poledne, ačkoli běžně usedají poslanci do lavic až o dvě hodiny později. Důvodem je rozsáhlý počet věcí k projednání,  celkem 17 bodů. Na co nezbyde čas, k tomu se Poslanecká sněmovna vrátí na začátku listopadu. 

Práce rychlá, nebo ukvapená? Opozice se s koalicí neshodne

Opozice ale na spěch příliš neslyší ani v případě hazardu. „Jak ten zákon byl připraven, tak si myslím, že je hodně na vodě,“ hodnotila předlohu občanská demokratka Miroslava Němcová. Podle Jiřího Dolejše z KSČM ani koalice samotná příliš nevěděla, k jakému řešení se má přiklonit.

Video Události
video

Události ČT: Vyšší daně pro hazard má vyřešit mimořádná schůze

Mimořádná schůze ale může i s přestávkami trvat až do konce roku. Koaliční a opoziční poslanci se vzájemně osočují z průtahů. „Pokud se podíváme na propřestávkované dny, tak jenom v tomto volebním období to bylo asi deset čistých dnů,“ vypočítává předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle Kalouska ale velké problémy se schválením nynější podoby novely nehrozily. „Určitě podpoříme průchod novely do druhého čtení a co nejrychlejší projednání. Jestli se o něm vláda hádala, dost ostře a půl roku, tak i opoziční poslanci by měli mít alespoň několik dní na to, aby kdyžtak zvážili pozměňující návrh,“ uvedl Kalousek. Měl tak podle něj vstoupit v účinnost k 1. lednu 2016.

Závodský: Změny v hazardu ještě pořád můžeme očekávat

Podle náměstka pro hazard a majetek státu na ministerstvu financí Ondřeje Závodského lze však stále od opozice očekávat jakékoliv pozměňovací návrhy. „Opozice není nakloněna jakémukoliv zdanění hazardu. Očekáváme tedy cokoliv. Sazby můžou jít směrem nahoru i dolů,“ uvedl v Ekonomice na ČT24.

Video Ekonomika ČT24
video

Závodský: Od opozice můžeme stále očekávat cokoliv

Kritici zákona také tvrdí, že vyšší zdanění může zlikvidovat poctivé podnikatele a otevře daleko víc dveře nelegálním sázkám. „Nelegální trh v Česku je obrovský problém. Každá druhá sázka v Česku je nelegální. Takže těm, co poctivě platí daně, se zvýší, a ti co neplatí nic, budou vydělávat ještě více,“ souhlasí výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman. Podle něho je proto potřeba prosadit celkové koncepční řešení, které přináší veškeré známé nástroje pro boj s hazardem. Jde například o blokaci serverů, plateb nebo reklamy a které MF připravilo.

Video Události, komentáře
video

Bartošek: Babiš měl být projednávání hazardu přítomen