Zaplatila lékaři dovolenou farmaceutická firma? Od příštího roku bude jasno

Přes nesouhlas většiny lékařů se veřejnost dozví, kolik jim výrobci léčiv platí za cestu na kongres v cizině, nebo za přednášky. V příštím roce by měla Asociace farmaceutického průmyslu spustit elektronický katalog příspěvků. Letošní data už asociace sbírá. Zveřejnění příspěvků by mělo očistit zdravotnictví od podezření z korupce.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Bilderbox

Pro nový web bude platit pravidlo, že lékař musí se zveřejněním informací o své osobě souhlasit. „Některé farmaceutické firmy, pokud souhlas nezískají, tak s tím daným lékařem nebo lékařkou pracovat nebudou,“ doplnil Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Proti registru se postavily tři odborné společnosti: onkologie, intenzivní medicíny a anesteziologie. „Takováto přímá vazba povede ke skandalizaci lékařů,“ domnívá se epidemiolog Roman Prymula.

Video Katalog ukáže, kolik platí firmy lékařům
video

Katalog ukáže, kolik platí firmy lékařům

Ve státním sektoru už lékař vztah s firmou nemá. Ta dává peníze nemocnici. Ale před osmi lety třeba nemocnice v Náchodě propustila vedoucího lékárny. Od výrobce léků dostal zájezd na Kubu za 40 tisíc nebo výlet do Venezuely za 50 tisíc korun. Před soudem v Brně lékařka přiznala, že se nechala uplácet za předepisování léku jedné firmy.