Norská velvyslankyně: Nevěřím, že by případ odebrání dětí zničil naše dobré vztahy

Norské soudy budou v případě sourozenců Michalákových postupovat co nejrychleji a rodina může získat veškerou právní podporu, jakou Norsko nabízí. Uvedla to norská velvyslankyně v Praze Ellen Sletnerová s tím, že nevěří, že by případ poničil vzájemné vztahy obou zemí. Norské úřady v září rozhodly o zbavení Evy Michalákové rodičovské odpovědnosti k oběma jejím synům, které sociální služba odebrala z rodiny v květnu 2011. Mladší syn pak má jít k adopci. Proti tomuto rozhodnutí se ale Michaláková odvolala.

Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Podle odhadu jejích právníků by norský soud mohl případ projednávat do půl roku. „Rodina získá veškerou právní podporu z norské strany. Případ bude posuzován nejrychleji, jak jen bude možné, protože se jedná o malé děti,“ uvedla velvyslankyně. Doba projednávání prý bude záviset na postupu právních zástupců rodiny a na právním systému.

Norské rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna vyvolalo silnou odezvu na české politické scéně. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si pozval norskou velvyslankyni a z ministerstva také na sever putovala diplomatická nóta. Prezident Miloš Zeman ambasadorce zrušil pozvání na oslavy 28. října.

„Nevěříme, že by tato kauza mohla zničit dobré vzájemné vztahy mezi oběma našimi zeměmi... Případ nemohu vyřešit ani já, ani norští politici. Musí se řešit soudní cestou a projít norským soudním systémem,“ uvedla velvyslankyně.

Eva Michaláková
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Pokud by Michaláková s nynějším odvoláním neuspěla, může se obrátit na další norské soudní instance. Po skončení všech těchto řízení pak může jít k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Z úst politiků už dříve zaznělo, že by ji tam Česká republika podpořila.

Právník Pavel Hasenkopf poukazoval na to, že matka už jedno odvolací soudní kolečko bez úspěchu absolvovala a neuspěla ani ve Štrasburku. Jenže podle ředitele brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána se žena poprvé odvolávala kvůli odebrání synů, nyní kvůli zbavení rodičovských práv a adopci. Kapitán norské rozhodnutí považuje za nepřijatelné, když rodina jeví o děti zájem.