Kvóty jsou podle komise legální, českou stížnost odmítla

Evropská komise odmítla, že by rozdělování žadatelů o azyl do jednotlivých zemí na základě kvót bylo nezákonné. Analýzu s takovým výsledkem zaslalo do Bruselu české ministerstvo vnitra. Mluvčí Evropské komise však České televizi řekl, že komise považuje kvóty za legální.

České námitky proti kvótám u vrcholných představitelů EU narazily. Již v září se ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) obrátil s analýzou a otázkami na fungování relokačního systému na lucemburské předsednictví Rady EU, odpovědi ho však neuspokojily. Lucembursko navíc uvedlo, že není kompetentní ke zodpovězení některých dotazů.

Nyní českou stížnost odmítl i eurokomisař pro migraci Dmitris Avramopoulos. Brusel také do Prahy vzkázal, že každý členský stát má právo napadnout přerozdělování uprchlíků u soudu.

O zavedení kvót na relokace žadatelů o azyl v zemích EU rozhodli unijní ministři vnitra na schůzce koncem září. Proti hlasovaly spolu s Českem také Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se zdrželo.

Relokační systém se týká 120 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země Unie. Spolu s dobrovolným převzetím 40 tisíc osob, které schválily země EU na jaře, se tak má plán nyní týkat 160 tisíc Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci azyl v Evropské unii skutečně získat.