Léčebné konopí vypěstované v Česku bude výrazně levnější

Místo tří set korun za gram cena jen čtvrtinová. Tak by brzy mohla vypadat nabídka českých lékáren, které pacientům prodávají léčebné konopí. Společnost Elkoplast ze Slušovic na Zlínsku se chystá vysadit první rostlinky, a bude tak zatím jediným tuzemským producentem konopí pro lékařské účely. Prodávat by jej mohla za 68 korun za gram. Levnější konopí, než je to dovozové, by podle lékařů mohlo být dostupnější i pro pacienty. Ti ho i s ohledem na cenu zatím příliš nevyužívali.

Léčebné konopí
Zdroj: ČTK/AP Autor: John Burgess

Zatím jsou ještě haly prázdné, už brzy v nich ale bude jediná tuzemská pěstírna léčebného konopí. „První klony dovezeme v půlce listopadu, pak začneme pěstovat,“ potvrdil ředitel firmy Elkoplast Ladislav Krajča.

Pěstírna je v jedné malé obci blízko Zlína. Zabezpečená je elektronicky i kamerovým systémem, součástí opatření je také utajené místo.

Prvních deset kilogramů se na pulty lékáren dostane na začátku února 2016. Celkem má firma příští rok dodat 40 kilo léčebného konopí.

Nižší cena, dostupnější léčba

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Má pomáhat mírnit obtíže zejména u dospělých pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Recept na léčebné konopí smí v Česku vydat pouze registrovaný lékař.

V praxi se ale zatím léčba téměř neprovádí. Revmatoložka Eva Dokoupilová z Uherského Hradiště byla první, která loni v říjnu začala léčebnou marihuanu předepisovat. Za rok vydala elektronický recept dvaadvaceti pacientům. Polovina z nich se vrací pro konopí opakovaně.

Video Lékař Radovan Hřib o léčbě konopím
video

Lékař Radovan Hřib o léčbě konopím

„Dosavadní cena je kolem 270 korun za gram, což je pro lidi, kteří trpí chronickou bolestí, obrovská částka. Většinou jsou to lidé, kteří nepracují, invalidé,“ řekla Dokoupilová. Léčba při spotřebě 30 gramů za měsíc vychází na víc než osm tisíc korun a pojišťovny ji nehradí.

V Česku je zatím na trhu léčebné konopí dovážené z Nizozemska. To tuzemské má být finančně mnohem dostupnější. Slušovická firma nabídla cenu 68 korun za gram. Tu sice ještě navýší třeba marže pro lékárny, i tak ale pacienti výrazně ušetří. „Domnívám se, že to bude cena nižší než 150 korun pro konečného zákazníka,“ uvedl majitel lékárny Ivan Dokoupil.

Přírodní léčba v nemocnici

Konopí už používají i zdravotnická zařízení. Vůbec první byla Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, později se přidal třeba i Masarykův onkologický ústav. Pacientům konopí pomáhá především od bolesti.

„Nebereme konopí jako všelék, ale jako výborný lék. Nese s sebou samozřejmě jak žádoucí, tak i nežádoucí účinky, těch prvních je naštěstí většina. Primárně po něm požadujeme, abychom co nejvíce snížili bolesti,“ vysvětlil lékař Centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u svaté Anny Radovan Hřib.

Pokud bude léčba levnější, mohly by například U svaté Anny k současným šesti pacientům přibýt desítky dalších.