GIBS zasahovala ve Šlachtově protimafiánském útvaru kvůli úplatkům

V Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovala v úterý večer Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce po zásahu na ÚOOZ obvinila dva lidi, jeden z nich je policista. V kauze jde o údajné přijímání úplatků, podplácení a únik informací ze spisů. Ministerstvo vnitra uvedlo, že zásah nemá spojitost s kauzou údajné korupce v policejních řadách z minulého týdne.

Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové GIBS zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

„Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu,“ sdělila Zenklová.

Žalobci odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji. „Trestní řízení v této trestní věci bylo zahájeno GIBS již v roce 2014, probíhalo pod dozorem státního zástupce a vyhodnocené důkazy zajištěné prověřováním vyústily v zahájení trestního stíhání konkrétních osob, a to zcela v souladu s trestním řádem,“ zdůraznila mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

„I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů, pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

GIBS, ÚOOZ a kauza Vidkun

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech v médiích psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Kauzu údajné korupce v policejních řadách totiž vyšetřuje policie, a nikoliv GIBS, který se kriminalitou uvnitř policie zabývá. Případ se má údajně týkát i šéfa olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného. Zatím ale obviněný nebyl. 

Detektivové z protimafiánského útvaru minulý týden prohledávali i byt exministra vnitra Ivana Langera (ODS). Už delší dobu se spekuluje o jeho propojení s šéfem GIBS Ivanem Bílkem, píše server.

Po razii z minulého týdne skončil ve vazbě šéf olomoucké hospodářské kriminálky Radek Petrůj a náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec. Vazebně stíhaný je i podnikatel a blízký přítel Langera Ivan Kyselý. Obvinění čelí též hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Případ se údajně týká ovlivňování trestních kauz a úniků informací ze spisů.

Sobotka chce se šéfem GIBS mluvit

Právě GIBS už údajné úzké vazby Kadlece na Langera a Kyselého v minulosti prověřovala. Měly se promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého. Kadlec tehdy jakékoli pochybení odmítl a GIBS případ odložila. Vyšetřovaný ale byl i pro údajné urážky podřízených, krajské ředitelství poté opustila řada zkušených kriminalistů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už proto minulý týden uvedl, že si chce s ředitelem GIBS Bílkem jako jeho nadřízený promluvit: „Vzhledem k tomu, že informace, které se objevují, říkají, že v minulosti tam už GIBS prováděla vyšetřování, tak mě bude zajímat, jakým způsobem to vyšetřování dopadlo a jaká je vlastně role GIBS v celé této záležitosti.“