Kromě vojáků pošle Česko do Maďarska i padesát policistů

Na pomoc s ostrahou schengenské hranice poskytne Praha Budapešti padesát policistů. Odjet by měli na konci října a jejich mise potrvá do půlky prosince. Od minulého týdne v Maďarsku působí také dvacítka českých vojáků.

Policejní posily pro Maďarsko na svém výjezdním zasedání schválila Sobotkova vláda. Podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové budou policisté sloužit na maďarsko-srbské hranici: „Jejich úkolem bude hlídková činnost společně s maďarským vojákem a policistou.“ Další podrobnosti policie a ministerstvo vnitra teprve oznámí.

Mise v Kaposváru

Čeští vojáci už nyní působí v maďarském Kaposváru. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou. Česká armáda také poskytla deset polních kuchyní, přepravník kontejnerů a jedno vozidlo, které slouží jako pojízdná ženijní dílna. Vojáci budou stejně jako policisté v Maďarsku do poloviny prosince.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 000 migrantů a další stále přicházejí.

Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků v současnosti zamířil do Slovinska.