Hejtman Rozbořil zveřejní svou kauzu, pokud dostane svolení

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) by se měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Mohl by tak případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec v diskuzním pořadu televize Prima. Rozbořil na výzvu reagoval s tím, že o souhlas státního zástupce požádá, a pokud dostane souhlas, tak se zveřejněním nemá problém. Hejtman čelí obvinění z korupce. Jde o součást případu, který detektivové pojmenovali Vidkun; týká se údajných klientelistických vazeb a figurují v něm i vysocí policejní důstojníci.

Bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil
Zdroj: ČTK/Peřina Luděk

„Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem. Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou,“ uvedl Chovanec. Podle něj by měl Rozbořil funkci opustit a vrátit se až po svém očištění. Rozbořil ale nerezignoval a podpořil ho i krajský výbor strany.  

Hejtman měl podle detektivů náměstkovi olomoucké krajské policie Kadlecovi nabídnout úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro jezdecký klub Lazce. Rozbořil to odmítá a říká, že byl jen ve špatný čas na nesprávném místě. „Žádný úplatek jsem nikdy nenabízel.“

Detektivové si ale myslí,  že Rozbořil byl v kontaktu také s dalším obviněným - a to s podnikatelem Ivanem Kyselým. Ten se podle částí odposlechů zveřejněných serverem Neovlivní.cz za hejtmana přimlouval u policisty Kadlece kvůli vyšetřování kauzy financování Aquaparku. Podle hejtmana jde však o novinářské dohady a domněnky.

Podnikatel Kyselý je obchodní partner exministra vnitra Ivana Langera, u kterého kvůli celému případu policisté provedli domovní prohlídku. Sám Langer o obvinění Kyselého nechce mluvit.   

Video Události
video

Podle detektivů byl hejtman v kontaktu i s podnikatelem Kyselým

Detektivové zatím v případu stíhají celkem čtyři lidi, vedle Rozbořila a Kyselého ještě dvojici policistů: náměstka krajské policie v Olomouci Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje. Oba spolu s Kyselým skončili ve vazbě. „Já předpokládám, že to není konec - uvidíme v řádech několika dní, kam se posuneme,“ uvedl ministr vnitra.

Už příští týden se potká premiér Sobotka se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivanem Bílkem. GIBS totiž v minulosti část olomoucké kauzy vyšetřovala, případ ale odložila. Podle informací ČT se chce Sobotka Bílka ptát na okolnosti nové struktury inspekce, kterou měl její šéf začít chystat ještě před policejním zásahem. Šéf generální inspekce tento týden žádost o rozhovor odmítl.