Příznivci i odpůrci migrantů opět na Václavském náměstí

V centru Prahy se odpoledne sešlo několik stovek odpůrců migrace a islámu i těch, jimž vadí xenofobie a rasismus. Oba tábory od sebe na Václavském náměstí odděloval zástup policistů a socha svatého Václava. Před Národním muzeem demonstrovalo za „naši kulturu a bezpečnou zem“ podle pražské policie asi tisíc lidí, dalších asi 250 pak volalo po solidaritě s uprchlíky. Zatímco odpůrci migrace zvolili třeba písně Ach synku, synku nebo Ta naše písnička česká, zastánci uprchlíků poslouchali arabské rytmy, balkánskou dechovku či židovské písně.

Odpůrci migrantů na Václavském náměstí
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Demonstrace odpůrců islámu s názvem Za naši kulturu a bezpečnou zem začala národní hymnou. Účastníci měli s sebou české vlajky - podpořit je přijely asi tři desítky motorkářů, kteří projeli po magistrále pod muzeem. Z jeho schodiště pak k davu promluvili například politici Tomio Okamura či Radim Fiala a zpěvák Aleš Brichta. Na místě bylo také možné podepisovat petici za vystoupení Česka z EU.

Před Národním muzeem zaznívalo varování před islamizací Evropy i kritika Evropské unie, politiky Angely Merkelové či vlády Bohuslava Sobotky. „Tyto demonstrace jsou hlavně pro informovanost lidí – aby otevřeli oči. Rodiny, které žijí doma ve strachu, tak aby věděly, že v tom nejsou samy. Bude nás víc a víc," uvedla organizátorka demonstrace Lucie Hašková.

Okamura zopakoval požadavek na neprodyšné uzavření hranic. Při jeho proslovu začali u sochy svatého Václava pískat na píšťalky někteří účastníci druhé demonstrace. Strkanici několika lidí však policie hned uklidnila. Na místě byl i antikonfliktní tým.

Demonstraci na podporu migrace uspořádala iniciativa Proti projevům nenávisti. Jejím členům vadí šíření xenofobie a nenávisti v Česku. „V září požádalo o azyl devět Syřanů. Na žádné reálné zaplnění ČR uprchlíky zřejmě nedojde,“ podotkli pořadatelé.

Shromáždění odpůrců xenofobie
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Mezi ty, co volají po větší solidaritě s uprchlíky, přišli třeba koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel či socioložka Jiřina Šiklová. Ta připomněla, že i z Česka lidé museli v minulosti utíkat. „Ve druhé polovině dvacátého století zemi opustilo 420 tisíc lidí, kteří byli jinde přijati. Někteří se pak vrátili. V době balkánské války jsme přijali na 40 tisíc uprchlíků. Všiml si někdo, že by nám tu překáželi?“ řekla Šiklová. Pokud má podle ní Evropa takový strach o své hodnoty, má málo sebedůvěry.

Na Václavském náměstí se demonstrace obou táborů konají už od léta. Naposledy se uskutečnily v polovině září: tehdy se shromáždění kritiků islamismu podle odhadu policie zúčastnilo 700 až 800 lidí. Protiislámskou demonstraci také podpořilo zhruba 350 účastníků motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu. Před sochou svatého Václava se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky. Na ni podle odhadu policistů přišlo 300 až 500 lidí.