Valachová nabídla studentům UJAKu 650 míst na jiných školách

Pro mimořádné přijímací zkoušky do letního semestru je pro studenty speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK ) na veřejných vysokých školách k dispozici volných 650 míst. Jde o místa v učitelsky i neučitelsky zaměřeném oboru. Oznámila to ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Univerzita J. A. Komenského
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Do druhého ročníku magisterského oboru speciální pedagogika, kterému na konci září vypršela akreditace, mělo nastoupit 740 lidí. Další studenti mohou začít studovat od akademického roku 2016/2017, kdy bude navýšena kapacita na veřejných školách.

Mimořádné přijímací zkoušky budou podle děkanky Pedagogické fakulty univerzity Karlovy v Praze Radky Wildové otevřeny pro studenty, kteří už mají část studia speciální pedagogiky za sebou. Podmínka zvýhodní studenty, kteří začali na UJAK.

Video Zprávy
video

Valachová nabídla studentům UJAKu místa jinde

Valachová nabídla studentům UJAKu místa jinde

Valachová: Činíme nad rámec povinností ministerstva

Obecný přehled devíti pedagogických fakult, na nichž by studenti UJAK mohli najít útočiště, zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Školy ještě musejí podmínky přijímacího řízení schválit ve svých akademických senátech. Podrobný seznam s konkrétními odkazy na požadavky jednotlivých škol by měl být k dispozici do konce října.

Valachová: Je to krok z dobré vůle

Podle zákona o vysokých školách se o dostudování studentů ve stejném nebo podobném oboru musí postarat sama vysoká škola. UJAK studentům už dříve nabídl možnost přestupu na jiné obory. To ale není řešením pro většinu učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci.

Ministryně v pátek zopakovala, že se její úřad angažuje nad rámec zákona. „Vše, co bylo učiněno, bylo učiněno z dobré vůle. Pokládám to za poslední krok, který jsme mohli učinit a za krok mimořádný,“ uvedla Kateřina Valachová.

Mluvčí UJAKu Jan Červenka uvedl, že se škola nadále snaží o to, aby studenti mohli navázat přímo na UJAK. Tato soukromá VŠ proto podá žádost o nové akreditace oborů speciální pedagogika. Navíc podle Červenky sama vyjednává s jednou ze slovenských veřejných vysokých škol o případném přechodu svých studentů.

Dotčení studenti speciální pedagogiky ještě nedávno opakovali, že s přechodem na veřejné vysoké školy nesouhlasí. Stanovisko Akreditační komise, která nedoporučila prodloužit akreditaci tohoto magisterského oboru, považují za nespravedlivé.

V září proto demonstrovali před budovou ministerstva školství. Další protestní shromáždění ve čtvrtek ohlásili na sobotu 24. října. Valachová poznamenala, že není jednoduché se studenty UJAKu komunikovat. Škola totiž nemá oficiální studentskou reprezentaci.