Ministr spravedlnosti plně důvěřuje v olomoucké kauze Ivo Ištvanovi

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestr. za ANO) má plnou důvěru v olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, který dohlíží na kauzu, ve které byli obviněni čtyři lidé včetně hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Uvedl to v pořadu Interview ČT24. Pelikán dále řekl, že je proti tomu, aby Česko podpořilo trvalý rozdělovací mechanismus uprchlíků navržený německou kancléřkou. V českých uprchlických táborech by ale podle Pelikána měly být nastoleny lidštější podmínky.

Robert Pelikán
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Pelikán se domnívá, že požadavek Andreje Babiše, aby se takzvanou olomouckou kauzou zabývala Bezpečnostní rada státu, má racionální základ: „Nevíme, zda se podezření potvrdí, ale zasahuje do poměrně citlivé oblasti, která se týká bezpečnosti státu, zasahuje do vysokých pater policie,“ řekl. 

Podle něj by se přitom nejednalo o zásah politiků do otevřené policejní kauzy. „Členové Bezpečnostní rady by byli informováni v možném rozsahu o tom, nakolik vážný je problém důvěryhodnosti klíčových útvarů policie,“ řekl.

„Jedna věc je stíhat, zjišťovat a případně odsuzovat případné viníky nějaké trestné činnosti, druhá věc je patrné nebezpečí, že máme kompromitovány poměrně klíčové složky policie.“

Robert Pelikán

ministr spravedlnosti

Bezpečnostní rada by se podle něj mohla zabývat například tím, jestli není nutné postavit mimo službu někoho z řad policie nebo reorganizovat její útvary. Dále podle něj může řešit třeba případný únik citlivých informací.

Ve vrchního státního zástupce Ivo Ištvana má Pelikán plnou důvěru

Na případ dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které dohlíželo taky na případ Jany Nagyové a tří bývalých poslanců ODS. Ti nakonec vysoudili na státu odškodné pro neopodstatněné obvinění.

Pelikán na otázku, jestli se něco takového nemůže nakonec stát i v tomto aktuálním případě, tedy přestože teď věc vypadá velmi nebezpečně, že se nakonec vytratí do ztracena, řekl: „Každý případ může skončit tím, že se shledá, že obvinění se nezakládají na pravdě. Kdybychom říkali, že ne, popíráme vůbec presumpci neviny a vůbec žádné řízení nemusíme vést. Ale mám plnou důvěru v pana vrchního státního zástupce i v jeho lidi, takže jsem přesvědčen, že postupují v souladu se zákonem.“

Pelikán je přesvědčen, že důvody pro to, aby státní zastupitelství postupovalo tak, jak postupuje, jsou – existuje závažné podezření. „A je zcela v pořádku, že se to podezření vyšetřuje,“ uvedl ministr. Současně ale dodal, že to ještě neznamená, že na stíhané lidi by se mělo automaticky hledět jako na odsouzené.

Video Interview ČT24
video

Ministr Robert Pelikán v Interview ČT24

Zdroj: ČT24

K případu bývalých poslanců Pelikán dodal, že přestože Nejvyšší soud jejich stíhání zrušil na základě imunity, věc později posuzoval i Ústavní soud a zaujal stejné právní stanovisko jako vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. 

Pelikán je proti trvalému rozdělovacímu mechanismu uprchlíků

Druhý tématem pořadu Interview ČT24 byly uprchlické kvóty. Robert Pelikán si podle svých slov rozhodně nemyslí, že by Česká republika měla automaticky podporovat trvalý rozdělovací mechanismus tak, jak ho prezentuje německá kancléřka Merkelová.

Ministr ale současně apeluje na to, aby Česko nabízelo nějaké alternativy. „Musíme vstřícně pracovat s ostatními evropskými státy na nějakém řešení,“ uvedl.

Otázku kvót podle něj není možné vytrhávat z celkového řešení uprchlického problému: „Trvalý rozdělovací mechanismus ve mně vzbuzuje velké znepokojení při současné situaci, kdy nám sem proudí nekontrolovaný a velmi výrazný proud dalších a dalších osob. Je něco úplně jiného rozhodovat o způsobu rozdělování lidí ve chvíli, kdybychom přijali jako Evropa opatření, kterými stav dostaneme pod kontrolu. Záleží velice na tom, co se podaří – jak realistický, jak akční, jak kvalitní plán se podaří dohodnout,“ řekl Pelikán.

Že by ale Evropská unie akční a rychlý plán, který by zastavil příliv migrantů, vytvořila, tomu Pelikán příliš nevěří. „A v takové situaci bych v tuto chvíli byl proti kvótám. Ale je třeba jednat a hledat společné řešení.“

Pelikách chce lidštější podmínky v českých uprchlických táborech

Třetím velkým tématem pořadu byly podmínky v českých táborech pro uprchlíky – ty Pelikán kritizuje. Ministr vnitra Chovanec přitom tvrdí, že Česko jen striktně dodržuje zákony. Pelikán ale připomněl, že uprchlíci zadržení na území České republiky dosud podali pět žalob na to, co se s nimi u nás dělo.

„A v pěti případech naše prvostupňové správní soudy těm žalobám vyhověly, to znamená, dospěly k závěru, že se zákon porušoval. Nevím, jestli je to úplně tak, že jenom dodržujeme zákon,“ řekl Pelikán.

„První otázka, a na tu nemám jasný názor, protože na to nejsem odborník – teď ji řeší správní soudy – jestli vůbec v dané situaci máme, nebo nemáme právo zadržovat ty osoby a zbavovat je osobní svobody. To je velmi zásadní otázka.“

Robert Pelikán

ministr spravedlnosti

Pokud už uprchlíky zadržíme, je podle Pelikána druhá věc,  jaké podmínky jim v táborech Česko připraví. „Tam už to možná není tolik otázka, zda dodržujeme, nebo nedodržujeme zákony, ale spíš jakési lidskosti. A obávám se, že k těm lidem bychom se mohli chovat lidštěji, že tam je dost co zlepšovat,“ řekl Pelikán.

„Viděl jsem tam lidi, kteří se nedomluví se svými vězniteli, protože nehovoří stejným jazykem. Mají v ruce česky psané rozhodnutí, ve kterém se popisuje jejich situace, takže mu nerozumí. Nevědí, jak dlouho tam budou, protože jim to nikdo nedovede říct. To jsou dost nelidské podmínky. Představte si, že vás někdo zavře, a nevíte vlastně proč, nerozumíte si s těmi, kteří vás tam hlídají, a hlavně se nedozvíte, jak dlouho to musíte vydržet.“

Robert Pelikán

ministr spravedlnosti

V táboře pro uprchlíky jsou navíc podle ministra lidé z velmi rozdílných společenských vrstev. „Máte tam vysokoškoláka z velkého města a vedle něj pastevce a o kus dál možná bojovníka bůhvíodkud. Je potřeba být ostražitý. Ale nic to nemění na tom, že se musíme snažit těm lidem co nejméně znepříjemňovat pobyt, protože jediné, co spáchali protiprávního, je, že překročili nelegálně hranice,“ řekl ministr a dodal, že podle českého práva to je jen přestupek s maximální sazbou 5 tisíc korun pokuty.