Zaměstnanci VZP, kteří se nechali zvát zdarma na hory, přijdou o část mzdy

Někteří zaměstnanci Všeobecné zdravotní pojišťovny přijdou o část mzdy. Jde o postih za to, že si od firmy Hewlett-Packard nechali platit pobyty v Alpách. Od VZP pak společnost dostávala zakázky za stamiliony korun bez otevřené soutěže. Šéf pojišťovny už kvůli kauze odvolal tři manažery a nařídil interní audit všech IT zakázek.

Firma Helwett-Packard podle Českého rozhlasu hradila ubytování v luxusním hotelu, dopravu i skipas. Zaměstnanci pojišťovny vyjížděli za peníze HP do Alp nejméně od roku 2009, podle některých svědectví však výlety začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek již tři své zaměstnance odvolal. Nuceně skončili manažeři IT Novotný, Kreidl nebo Rund. Ten dokonce přiznal, že se mohlo jednat o určitou formu korupce. Ostatní manažeři, kteří na výlety také jezdili, na postech i nadále zůstávají. Například současná ekonomická náměstkyně Markéta Slavíková nebo ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec.

Od roku 2008 do současnosti získal Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Ředitel už v pondělí nařídil mimořádný audit IT zakázek od roku 2006.

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Jeho bývalí manažeři údajně upláceli, aby získali zakázky na dodávky pro stát.