Vojáci s těžkou technikou vyrazili do Maďarska pomáhat na hranicích

Speciální vlak s prvními jednadvaceti českými vojáky, kteří budou dva měsíce pomáhat Maďarsku střežit hranice schengenského prostoru, míří z Olomouce k městu Koposváru. Armáda na jih veze nákladní auta i deset polních kuchyní. Maďarům bude pomáhat s logistickými úkoly, například s převážením materiálu i osob.

Česká vláda chce vysláním vojáků a techniky do Maďarska přispět k řešení migrační krize. Vojáci, kteří jsou především z ženijních praporů z Olomouce a Bechyně, budou v Maďarsku do poloviny prosince. Základnu budou mít asi sedmdesát kilometrů od jižní hranice v Koposváru.

Transport veze tatry a polní kuchyně

Tři vojáci se vrátí už po čtrnácti dnech, protože jejich úkolem je jen naučit tamní vojáky obsluhovat polní kuchyně. Těch posílá Česko do Maďarska deset. „Kromě toho vezeme pět nákladních vozů Tatra 815, pojízdnou ženijní dílnu, valník a nakládač kontejnerů s náhradním materiálem,“ vyjmenoval velitel 153. ženijního praporu Olomouc Petr Klepáček.

Video Studio 6 - Česká účast na cvičení Balaton 2015
video

Čeští vojáci jedou pomáhat do Maďarska hlídat hranice

Čeští vojáci jedou pomáhat do Maďarska hlídat hranice

Reportáž: Vojáci z Olomouce odjíždějí do Maďarska

Velitel jednotky Ondřej Prokop se byl podívat v nejjižněji položených maďarských kasárnách už minulý týden. „Ujasnili jsme si naše úkoly. Půjde především o navyšování přepravních kapacit maďarské armády,“ uvedl Prokop.

Jednotku doplňuje překladatelka

Ve skupině vojáků je jediná žena - Mária Posekaná. „Umím dobře maďarsky, takže doufám, že přispěji k lepší komunikaci našeho praporu s maďarskými kolegy,“ řekla příslušnice olomouckého ženijního praporu.

Maďarskem letos prošlo kolem 330 tisíc migrantů a jejich počet se mírně zvyšuje. Česká vláda jedná o vyslání další pomoci. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD potvrdil, že k ostraze vnější hranice Evropské unie a schengenského prostoru nabízí Maďarsku až sto vojáků, techniku a také padesát policistů. S podobnou nabídkou přišlo také Slovensko a Polsko pomoc zvažuje.

Česko nadále zůstává mimo hlavní migrační proud. Zpřísnilo však již kontroly na hranicích s Rakouskem. Vláda je připravena v případě nutnosti zapojit i armádu. Česko se připravuje na možnost, že by Rakousko uzavřelo hranice poté, co Maďarsko vybudovalo proti migrantům ochranný plot. Pak by mohli putovat do Německa i přes Česko.