Rekordní mráz: Kvilda ráno hlásila -12 stupňů

Na Kvildě naměřili 12,3 stupně pod bodem mrazu, což představuje největší mráz pro 12. říjen v historii měření v Česku. Předchozí rekord minus deseti stupňů vydržel přes 20 let. Podprůměrné ranní teploty vytrvají do poloviny týdne, pak se ranní minima začnou opět zvedat.

Rekordní mráz nahlásila meteorologická stanice Kvilda-Perla, která leží v takzvané mrazové kotlině, tudíž často zaznamenává velmi nízké teploty. I předchozí rekord pro 12. říjen pocházel z Perly, kde byl naměřen v roce 1992. Mrazy se letos objevily už 2. října na řadě míst republiky, teploty tehdy podle ČHMÚ spadly ráno pod nulu na zhruba polovině meteorologických stanic.

Video Události
video

Mrazivé ráno zaskočilo nejen řidiče, ale i zahrádkáře

Mrazivé ráno zaskočilo nejen řidiče, ale i zahrádkáře

Zárybnická: V průběhu týdne začnou teploty stoupat

Míst s teplotami pod nulou bude v úterý víc, než bylo v průběhu pondělí. „Tam, kde už dnes ráno mrzlo, pokud se nestane v noci něco významného, budou teploty srovnatelné," avizuje pro úterní ráno meteoroložka ČT Alena Zárybnická. Hlavním viníkem poklesu teplot je poměrně vytrvalá tlaková výše na severu, která se rozprostírá nad Skandinávií a umožnila vpád chladného vzduchu od severovýchodu.

Teploty v tomto týdnu se budou držet kolem 6 až 8 stupňů Celsia a porostou nejnižší ranní teploty. Od bodu mrazu se přestěhují k pěti stupňům. Ve středu se od jihovýchodu zatáhne a meteorologové očekávají déšť. Ve třetím říjnovém týdnu už by se teploty měly od těch podprůměrných posunout k normálu, tedy okolo 12 stupňů.