Šance na odškodnění z 50. let pohasíná. Restituenti se obracejí na stát

Tisíce lidí dosud nedostaly peníze za zabavený majetek při kolektivizaci v 50. letech. Podle ministerstva zemědělství může jít až o osm miliard korun. Řada družstev, která se měla s farmáři vyrovnat, totiž zkrachovala a majetek převedla jinam. Situací se nyní chtějí zabývat poslanci. Ve hře je i varianta, že by zemědělce nebo jejich potomky odškodnil stát.

Jeden případ za všechny. Paní Růžena Jamplíková už více než 10 let čeká na kompenzaci, kterou měla dostat od někdejšího družstva za zabavené pole i statek. Podobně je na tom dalších zhruba 10 tisíc restituentů, kteří měli podle transformačního zákona dostat kompenzaci za svůj majetek už na konci 90. let od zemědělských družstev.

K tomu nedošlo kvůli faktu, že řada zmíněných družstev mezitím skončila v konkurzu. To znamenalo převedení jejich majetku jinam – a zároveň prakticky konec nadějí restituentů.

Poškození jsou hlavně staří lidé, někteří se svých nároků dokonce už vůbec nedožili. Svaz zemědělských restituentů proto nyní navrhuje, aby lidem oprávněné nároky vyplatil stát. V takovém případě by musel vzniknout nový zákon. „Jsme přístupni jakékoliv debatě a toto téma jsme schopni zařadit na jednání zemědělského výboru sněmovny," uvedl šéf tohoto výboru Jaroslav Faltýnek (ANO).

Video Kompenzace za zabavený majetek by mohl zajistit stát
video

Kompenzace za zabavený majetek by mohl zajistit stát

Stát restituentům sliboval pomoc opakovaně i v minulosti. V parlamentu ale nakonec neprošel ani jeden ze tří pokusů schválit příslušnou novelu. Restituenti často neuspěli ani u soudů. Několikrát totiž slyšeli stejný verditk, že z původních družstev požadovaný majetek zmizel. Sama družstva většinou chybu nepřipouštěla.

Zástupci zemědělských restituentů se chtějí se žádostí o pomoc obrátit také na orgány Evropské unie a informovat je o tom, že jejich členové čelí v Česku bezpráví.