Ze skládek na spalovny. Kraje mají plán, který však může narazit v Bruselu

Tisíce tun odpadu v budoucnu skončí místo skládek ve spalovnách. Počítá s tím nová koncepce krajů na příštích 10 let, která počítá s úplným koncem fungování skládek. Odpad se tak nově bude pouze třídit, nebo právě spalovat. Podle ekologů ale Česko může mít kvůli většímu množství spalovaného odpadu problém v Bruselu. Postavení nových spaloven prý navíc Češi zaplatí v poplatcích za popelnice.

Video Recyklace vs. spalování: Jak v budoucnu naložit s odpadem
video

Recyklace vs. spalování: Jak v budoucnu naložit s odpadem?

Od roku 2024 už při likvidaci odpadu nebudou fungovat skládky. Zbývají tak dvě možnosti: tedy odpad ještě více třídit a recyklovat nebo spalovat, přeměnit na teplo a například jím vytápět domácnosti. Podle ekologů se přitom plánovaný poměr mezi těmito dvěma možnostmi nebude Evropské komisi líbit. Brusel totiž tlačí na co největší míru recyklace.

V Česku se aktuálně proměňuje odpad na teplo ve třech lokalitách, a to Praze, Brně a Liberci. Další spalovna se staví v Plzni a zřejmě podobná zařízení budou dál přibývat. „Chceme, aby po roce 2020 zhruba 50 procent odpadu, nejlépe ještě více, bylo energeticky zpracováno formou spalování,“ říká náměstek středočeského hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád.

Plány na výstavbu nových spaloven se ale mohou zadrhnout na financích. Evropské komisi se totiž nelíbí, že by měla na tyto projekty přispívat. „Podporujeme spíše recyklaci, nikoliv vysloveně spalování. To je technologie, kterou se už snažíme minimalizovat,“ přiznává mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR Michaela Mlíčková-Jelínková.

Jestli jsou plány krajů reálné, má nejdříve posoudit ministerstvo životního prostředí. Kolik odpadu se v regionech zrecykluje, a kde naopak upřednostní spalovny, by mělo být jasné na začátku příštího roku.