Počínání Babišova ANO je podle Bělobrádka varováním pro demokracii

Lidovci kritizují svého koaličního partnera ANO. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka prý poslanci Babišova hnutí způsobují zmatky v jednání sněmovny – zejména neustálými změnami programu. Předsedovi lidovců vadí také způsob, jakým má být zaváděná elektronická evidence. V případě jejího neúspěšného spuštění Bělobrádek očekává, že Andrej Babiš odstoupí. Koaličním partnerům to prý již dříve slíbil. Opozice je ale připravena schvalování evidence blokovat.

Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš
Zdroj: ČTK

 Bělobrádek reagoval na Babišův výrok, že „tradiční politické strany“ si budou muset zvyknout, že se nebude brát ve Sněmovně ohled na opozici. Na podobný přístup si lidovci podle Bělobrádka nemíní zvykat.

„Demokracie zdržuje, ale je velmi podstatné ubránit demokracii jako celek,“ podotkl šéf lidovců. Dodal, že pokud Babišovi demokracie nevyhovuje a nechce být s demokratickými stranami v koalici, tak je na něm, aby zvážil odchod. Když podle něj Babiš říká, že současný systém je špatný, nefunkční a pomalý, dává tím špatný signál lidem.

Video Otázky Václava Moravce
video

Pavel Bělobrádek a Petr Fiala kritizují jednání ANO ve sněmovně

  • Babiš s kritikou nesouhlasí. „Je to nesmysl. Naopak v tomto volebním období jsme zavedli opoziční okénka na každé schůzi Sněmovny, kde se projednávají návrhy zákonů opozice, bohužel sama opozice si tento prostor ubírá svými obstrukcemi,“ napsal. Odmítl, že by jeho prohlášení šla proti demokracii.

Za problematické považuje poměry ve sněmovně také opoziční ODS. „Koalice přehlasovává změny programu a panuje tam permanentní zmatek. Nikdy nevíme, co se bude projednávat, neustále se to mění a každý pochopí, že to nijak nepřispívá kvalitnímu přijímání zákonů,“ řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Pokud evidence tržeb zadrhne, očekávám Babišův odchod"

Bělobrádek během pořadu také uvedl, že šéf hnutí ANO spojil úspěšnost zavedení elektronické evidence tržeb se svou funkcí. Dodal, že podle stanoviska ministerstva financí bude stačit na přípravu zavedení systému sedm měsíců od začátku jeho platnosti.

„Těch sedm měsíců je vůbec proto, aby se dokázaly vysoutěžit některé technické věci,“ řekl Bělobrádek. Sedmiměsíční lhůtu koalici podle něj sdělilo ministerstvo financí, které deklarovalo, že lhůta bude dostatečná. „Jsem zvědav na ministra financí, který na koaliční radě řekl, že v případě, že to nebude fungovat, tak za to ručí hlavou,“ dodal ministr. Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb začít fungovat od poloviny příštího roku.

Evidenci tržeb tvrdě kritizuje především pravicová opozice. Předseda ODS Petr Fiala v nedělních OVM zopakoval, že opozice udělá vše pro to, aby zákon vůbec nebyl přijat. Dosáhnout toho chce „důkladným argumentováním“ během třetího čtení ve Sněmovně, tedy obstrukcemi. Obává se, že zákon poškodí živnostníky a malé firmy. Pomůže prý pouze velkým společnostem, kterým odstraní konkurenci.