Kubera: Stát nikdy kouření nezakáže, neměl by z čeho financovat zdravotnictví

Poslanecká sněmovna by měla na říjnové schůzi projednat protikuřácký zákon, který mimo jiné zavádí plošný zákaz kouření v restauracích. Známý odpůrce podobných snah a vášnivý kuřák – senátor Jaroslav Kubera (ODS) ale tvrdí, že jde o nesmyslné nařízení: „Nekuřácké restaurace se rodí jako houby po dešti úplně bez problémů. Větší hotely žádný problém nemají, ty si mohou udělat jídelny kuřácké i nekuřácké. Úplný zákaz kouření v restauracích mi vadí,“ prohlásil v Interview ČT24.

Podle něj obsahuje protikuřácký zákon celou řadu úplných nesmyslů: „Vrcholným číslem je zákaz kouření vodních dýmek tam, kam nikdo jiný nechodí než kuřáci vodních dýmek. A ještě lepší je zákaz elektronických cigaret, tam už to hraničí se zdravým rozumem.“ Podle Kubery jde prý o úhybný manévr ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který některé body během vyjednávání vypustí, ale bude žádat ústupky i z druhé strany.

Kubera tvrdí, že teď nebojuje za kuřáky, ale svobodu obecně - po kuřácích prý přijdou na řadu další zákazy: „Vzpomeňme na ministra Chládka, zákaz Coca-coly nebo tyčinek ve školách. Už jsem slyšel jednoho známého profesora: když nebudete jíst zdravě, my vás to naučíme zákonem. Příkazy – zákazy – nařízení, tam se ta společnost řítí,“ kritizoval v Interview šéf senátorského klubu ODS.  

Něco jiného prý je, když jsou kuřák s nekuřákem na jednom nemocničním pokoji nebo třeba v uzavřené autobusové zastávce. Ale v případě hospod si podle Kubery každý může vybrat, jestli půjde do kuřácké nebo nekuřácké. „Tam je zase problém u vesnických hospod, kde je ta hospoda jen jedna,“ dodává teplický primátor.

Zdražováním cigaret vyženeme další lidi do sociálního vyloučení

V Česku vychází průměrná cena krabičky cigaret na 75 korun a jen dvě země EU mají cigarety levnější: Litva a Bulharsko. Proto u nás zaznívají návrhy, že by se cena měla výrazně zvýšit, aby se k cigaretám tak snadno nedostali mladiství.

Tento recept však podle Kubery nezabere. „To jen vyženeme další lidi do sociálního vyloučení, pokud bude stát krabička dvě stě nebo tři sta korun. Místo aby dětem koupili novou bundičku, tak si koupí krabičku cigaret. Oni prostě nepřestanou a budou kouřit dál.“

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24 s Jaroslavem Kuberou

Podle něj je to prý stejné jako se zvyšováním ceny benzinu: „Já jsem zažil, když stál litr dvě koruny, pak se zdražil na čtyři a říkali jsme, že přestaneme jezdit. Dneska už stojí 30 korun a jezdíme pořád.“

Co by podle něj opravdu proti kouření zabralo, by bylo postavení cigaret na úroveň tvrdých drog. „U kohokoliv najdou cigaretu, tak je to nejdřív obrovská pokuta, u koho najdou karton, tak dva roky vězení. Ale to stát nikdy neudělá, protože se chová velmi nekorektně. Jelikož z toho má 80 miliard, tak kouření nezakáže, protože by neměl z čeho financovat zdravotnictví.“

Česko patří v Evropě mezi benevolentní státy

V porovnání s ostatními státy Evropské unie je v České republice netolerance ke kuřákům nejnižší. „Značně zaostáváme. Jsme jediným státem, který kouření v restauracích vůbec nereguluje. Ostatní státy mají buďto úplný zákaz, nebo zákaz s nějakými výjimkami,“ uvedl právník a odborník na tabákovou legislativu Tomáš Kindl. Ty však podle něj mohou být zneužity k tomu, aby se zákon obcházel.

„My už jsme zákaz kouření měli. Od roku 1989 platil v době podávání snídaní, obědů a večeří. Jenže nebylo stanoveno, od kdy do kdy to je. Další změna nastala v roce 2006, kdy vstoupil v platnost časově neomezený zákaz kouření s výjimkou zvláštních prostor vyhrazených pro kuřáky. Víme, jak to dopadlo. Často jim byla vyhrazena celá provozovna. Od roku 2010 nemáme zákaz žádný.“

Tomáš Kindl

právník

Vládní návrh zákona chce kromě kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách zapovědět také prodej cigaret a alkoholových nápojů v automatech. Upravit se má prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu, aby si je nemohli koupit nezletilí. Návrh dále stanovuje, že na nápojových lístcích v restauracích bude muset být alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

„Pevně věřím, že výsledkem bude zákon v podobě, která naplní očekávání, jež jsou s ním spojena, tedy že omezí kouření v prostorách veřejného stravování,“ slibuje si od změny ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že cílem zákona je především eliminovat následky pasivního kouření.

Omezení kouření v restauracích v zemích EU
Zdroj: Euractiv.cz

Zákaz by dopadl hlavně na vesnické hospody

Podle ekonoma Miroslava Zámečnického by přijetí zákona mělo negativní dopad především na restaurace nižších cenových kategorií. „V podstatě všechny lepší restaurace v Praze orientované na střední třídu a movitou klientelu už zákaz kouření praktikují,“ říká analytik s tím, že naopak v hospodách a pivnicích existuje komplementarita mezi kouřením a konzumací, pročež by je zákon postihl citelněji.

Na to ostatně upozorňují i sami majitelé podniků, kteří se obávají, že zákon části z nich způsobí vážné potíže. „Ten, kdo bude mít problém, jsou hospody a pohostinství na venkově,“ tvrdí prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.