Policie zabavila rekordní množství výbušnin a prudkých jedů

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, látky pro výrobu výbušnin i další chemikálie včetně prudkých jedů a také několik zbraní. „Zajištěno bylo tak velké množství výbušnin, že lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Kvůli nálezu prudkých jedů a vysoce toxických látek musela policie využít služeb Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Zadržené výbušniny
Zdroj: ČTK/Policie ČR

Policisté stíhají kvůli nedovolenému ozbrojování čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Obviněným hrozí až osm let vězení. Dva lidé pracovali v pardubické Explosii, která vyrábí trhaviny.

Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Policisté posléze zjistili, že výbušniny pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva podezřelí muži. Koncem září pak kriminalisté v rámci akce s krycím názvem CASTOR zasáhli současně na třech místech republiky.

"Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek integrovaného záchranného systému včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje," komenoval zásah mluvčí ÚOOZ. Společně s detektivy ÚOOZ se zásahu zúčastnili i pyrotechnici, psovodi se psy specializujícími se na vyhledávání výbušnin a policisté z příslušných krajů. 

Policisté během vyšetřování zjistili, že výbušniny, které měli podezřelí nabízet k prodeji, jsou plně funkční. Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin včetně semtexu nebo výbušniny na bázi trinitrotoluenu. Společně s výbušninami měli obvinění muži nabízet k prodeji i rozbušky. "Podezřelí tedy měli nabízet k prodeji vše potřebné k vytvoření plně funkčního nástražně-výbušného systému, a to v množství, které i pro zkušené policisty ÚOOZ bylo překvapivé," uvedl Hanták.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Rekordní nález výbušnin a chemikálií

Obvinění muži jsou ve věku 26 až 73 let. Podle dřívějších informací se u jednoho z nich, který pracoval v Explosii, našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin. Kvůli převozu zajištěných výbušnin speciální vlečkou musel být v okolí obce přerušen provoz na železnici. Pyrotechnická služba totiž vyloučila možnost převozu standardním způsobem.