Střídání v čele TOP 09: Schwarzenberg už nebude kandidovat

Karel Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu strany TOP 09. Sedmasedmdesátiletý politik to oznámil v pondělí na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Nástupce zvolí listopadový sněm. Schwarzenberg dále oznámil, že neodchází z politického života, jako lídr bude kandidovat do sněmovny.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

O vedení strany se nebude ucházet kvůli zdraví, hlavním důvodem je výrazná ztráta sluchu. Sám Schwarzenberg k problémům se sluchem uvedl, že je to „bohužel nezadržitelný proces“.

„Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů,“ řekl Schwarzenberg.

Lídr pražské kandidátky

Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Zdůraznil, že má stále chuť pokračovat v politice. „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš,“ uvedl Schwarzenberg.

Video Události: Schwarzenberg už nebude kandidovat
video

Události: Schwarzenberg už nebude kandidovat

Události: Schwarzenberg už nebude kandidovat

Kalousek: Z hlediska politických priorit se nemění nic

Události, komentáře: Co bude s TOP 09

Střídání v čele TOP 09

„Je radostnou zprávou, že Karel Schwarzenberg neodchází, ale bude kandidovat v parlamentních volbách jako lídr pražské kandidátky,“ potvrdil první místopředseda Miroslav Kalousek. „Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. Jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy.“

Schwarzenberger podle Kalouska patří do kategorie neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky.

Nástupce Kalousek

Schwarzenberg podle očekávání dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Miroslav Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. "O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba," řekl Schwarzenberg.

Kalousek v Českém Krumlově oznámil, že bude na místo předsedy kandidovat. „Vykonávám roli prvního místopředsedy a první místopředseda musí být připraven tu roli převzít,“ řekl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.

„Jihočeské předsednictvo TOP 09 bude na pozici předsedy strany nominovat Miroslava Kalouska. S Karlem Schwarzenbergem jsou zakladatelé naší strany a my jsme přesvědčeni, že v nadcházejícím nelehkém politickém období naše strana potřebuje práci obou těchto osobností,“ řekl předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek.

Čtyři desítky členů výkonného výboru TOP 09 se v pondělí setkaly v Českém Krumlově, aby přípravily podklady pro listopadový volebním sněm.

Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že také on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. "Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím," řekl Hamáček.

Schwarzenbergovi bude v prosinci 78 let, v čele TOP 09 stojí od jejího vzniku v listopadu 2009. Ještě v létě Schwarzenberg uvedl, že je odhodlán vstoupit do předvolební kampaně jak krajských voleb příští rok, tak i sněmovních v roce 2017 jako předseda strany. „Je docela zábavné číst články o vlastním pohřbu, když ani nemáte rýmu,“ prohlásil.

Havlův kancléř i Zemanův soupeř

Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze, je nejstarším synem Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů.

Jeho plné jméno zní Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, plným titulem je kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a landkrabě klettgavský.

Studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově. V osmdesátých letech předsedal Mezinárodní helsinské federaci pro lidská práva, od roku 1990 vedl Kancelář prezidenta Václava Havla.

Video 13. komnata Karla Schwarzenberga
video

13. komnata Karla Schwarzenberga

V letech 2007 až 2009 byl ministrem zahraničí nominovaný Stranou zelených, od roku 2004 byl šest let senátorem jako kandidát US-DEU. Od roku 2010 je členem sněmovny, dále byl ministrem zahraničí a vicepremiérem (2010 až červenec 2013), od prosince 2013 je předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

Schwarzenberg byl nejdříve deset let členem ODA (1997 až 2007), v roce 2009 se stal zakládajícím členem a předsedou strany TOP 09. „Máme během let vydobytý politický kapitál, který vsadíme do hazardu, o kterým nevíme, jak vyjde,“ řekl tehdy.

V roce 2013 se účastnil první přímé volby prezidenta, postoupil do druhého kola, kde ho porazil Miloš Zeman. Schwarzenberg se označuje za stoupence bývalé hlavy státu Václava Havla. Naopak s jeho nástupcem Václavem Klausem měli rozdílné názory, například na zahraniční politiku.

Rovněž s Milošem Zemanem se střetávali opakovaně, třeba ve věci jmenování nových velvyslanců, prezident si Schwarzenbergovu kritiku vysloužil i za postup v době vládní krize.

Kritici mu kromě občasného usínání ve sněmovně či někdy ne zcela srozumitelného vyjadřování vyčítali nedostatečnou razanci při řešení stranických problémů. Zmiňovány byly spekulace o možném ovlivňování vyšetřování kauzy nákupu vojenských letadel CASA ze strany exministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.