Horská služba čeká na zimu. Po létě chybí hlavně lékařský materiál

Zima je za dveřmi a horská služba už oprašuje veškerou výbavu na svých stanovištích. V některých horských střediscích se už po ráno objevuje jinovatka, takže jejich přípravy nejsou mimo mísu. Během letní sezóny záchranáři ošetřili oproti loňsku výrazně víc lidí. Do zdravotnických center putuje lékařský materiál a před napadnutím sněhu probíhá třeba tyčové značení cest.

Video Události
video

Horská služba se chystá na zimu

Třeba Krkonoše mají 180 kilometrů značených tyčových cest. Záchranáři musí zkontrolovat jejich stabilitu a v případě chybějícího článku vyměnit. Také je potřeba připravit sezónní služebny, které byly přes léto zavřené. Horké dny se na zásobách obvazů hodně podepsaly. Proti loňsku se letos na horách zranilo o 70 procent víc lidí.

Největší novinkou, se kterou letos půjdou záchranáři do závějí, jsou digitální vysílačky. Dá se z nich volat jako z mobilního telefonu. Každá disponuje GPS modulem, takže kolegové vidí, kde se druhý pohybuje. „Když půjde o záchrannou akci, uvidíme, které prostory jsou už propátrány,“ dodává náčelník Adolf Klepš.

Horská služba v Krkonoších ošetřila až 270 úrazů. „Byla vysoká návštěvnost a to s sebou bohužel nese i vyšší počet i těžkých úrazů,“ přiznává Klepš. Na zimu nastoupí ke stávající patnáctce zaměstnanců další dvacítka.

V celém Česku je profesionálních horských záchranářů necelých sedmdesát. Pomáhá jim skoro pětistovka dobrovolníků. Každý rok pomůžou v průměru šesti tisícům lidí.