Státní rozpočet nepočítá s navýšením příspěvků na péči o handicapované

Mluvilo se o desetiprocentním navýšení příspěvků na péči, který by se dotkl všech skupin handicapovaných už od července příštího roku. Jenomže vláda schválila podobu státního rozpočtu, a i když se hýbalo s mnoha prostředky, přibližně miliarda pro postižené vyhrazena nebyla. Handicapovaní si každopádně nesmějí zapomenout do konce roku vyměnit průkaz, jinak jim přestane platit a při jeho obnově by se například znovu posuzoval zdravotní stav.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chtěla pro zdravotně a mentálně handicapované zajistit nárůst příspěvků na péči o deset procent. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása dokonce říká, že je potřeba udělat velké gesto. „Nemůžeme si dovolit nějaké paběrkování,“ řekl. Nakonec si ale handicapovaní a jejich rodiny nejspíš budou muset vystačit s tím, co dostávají teď.

Vyjádření ministrů totiž dobrou zprávu nepřinášejí. „V rámci těch předchozích domluv o státním rozpočtu se nám nepodařilo příspěvek na péči prosadit,“ uvedla Marksová. Za příspěvek v sociálních službách stát vydá za rok přes dvacet miliard. Jelikož by se příspěvek zvýšil až v polovině roku, pro desetiprocentní navýšení by byla zapotřebí zhruba miliarda. 

Ministr financí ale upozorňuje, že rozpočet už je uzavřen, což znamená ani korunu navíc. „My jsme to uzavřeli a paní ministryně si to najde v rámci svého resortu,“ dodal Andrej Babiš (ANO). Avšak podle ministryně Marksové potřebná miliarda v resortním rozpočtu není.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Peníze šly na silnice, policisty i více dětí ve školách

Ministerstvo financí rozdělilo během jednání o výsledné podobě státních financí v roce 2016 jiným ministerstvům dvacet pět miliard korun. Od vlády dostaly prioritu jiné oblasti. V resortu dopravy půjde na stavbu silnic, dálnic a železnic navíc pět miliard, ministerstvo vnitra získalo celkem tři miliardy na posílení hasičů, policistů a na problémy spojené s migrací a školství bude mít na víc žáků ve školách dvě miliardy.

Za přístup vlády k lidem, kteří mají nárok na příspěvek na péči, zaznívá kritika od opozice. „Je to chronický problém, invalidé už dlouho nedostali přidáno,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by se měly zvýšit příspěvky zejména u třetího a čtvrtého stupně.

Video Události
video

Události ČT: Handicapovaní lidé zřejmě nezískají vyšší příspěvky na péči

Při péči o nejvážněji postižené by příspěvek narostl o 1200 korun

Legislativa rozeznává lehkou, středně těžkou, těžkou a úplnou závislost. S ohledem na kategorii a stáří postižené osoby roste výše příspěvku. Ať už je mladší, nebo starší 18 let, činí měsíční příspěvek na péči u úplně závislých dvanáct tisíc korun. V takovém případě si lidé měli přilepšit o dvanáct set korun. Člověk, který svému blízkému zajišťuje čtyřiadvacetihodinovou péči, by si tak mohl dovolit častěji zaplatit hlídání. Na druhou stranu dospělí s lehkou závislosti by si podle původního návrhu ministryně polepšili o 80 korun měsíčně.

Ministerstvo práce se změnou počítalo a návrh na zvýšení příspěvku už dřív poslalo k připomínkám ostatním resortům. Pokud se potřebné peníze nenajdou, bude muset ministerstvo dokument stáhnout. Příspěvky na péči zavedl stát teprve v roce 2007. Cílem bylo umožnit rodinám starat se o blízké se zdravotním či mentálním handicapem. Nejnižší měsíční příspěvek byl tehdy dva tisíce, nejvyšší pak jedenáct tisíc.

Výše příspěvků se dosud měnila dvakrát. Poprvé stát přidal lidem s nejtěžším handicapem, podruhé ubral těm s lehkou závislostí na péči jiných. Poslední čtyři roky se už se sazbami nehýbalo. Celkové výdaje státu v této oblasti i tak rostou. Lidí, kteří na dávky dosáhnou, totiž přibývá.

Výměna průkazu potvrzujícího postižení: Zbývají tři měsíce

Lidé s průkazy o zdravotním handicapu si ale do konce letošního roku musejí vyměnit doklad. Papírové dokumenty nahradí plastová karta, kterou budou mít všichni jednotně. Návštěva úřadu se týká i těch, kteří mají na průkazu napsáno jako platnost trvale. „Bez ohledu na to, jakou platnost tyto průkazy mají uvedenou, tak skončí k 31. prosinci letošního roku,“ uvedla mluvčí úřad práce Kateřina Beránková.

Pokud je stav zdraví na překážku tomu, aby se postižení sami dostavili na úřad, mohou za sebe poslat zmocněnce. „Pokud jde o lidi, kteří jsou na tom zdravotně velmi špatně, tak je možné domluvit i návštěvu u nich doma,“ doplnila Beránková.

Video Události
video

Události ČT: Na výměnu průkazů mají handicapovaní čas jen do konce roku

Kdo nestihne termín, přijde o výhody

Do konce roku zbývají necelé tři měsíce, podle dat úřadů si ale pro novou kartičku přišla jenom polovina z přibližně tří set tisíc držitelů průkazu osoby se zdravotním postižením. Lidé ale s výměnou nemají otálet. „Obávám se, že většina lidí čeká na poslední chvíli a že si dost často neuvědomují, co to může mít za následky,“ uvedla Dominika Horáková z asociace paraplegiků.

Bez karty nemohou handicapovaní využívat řadu výhod, například bezplatně jezdit po dálnici nebo používat městskou hromadnou dopravou. Kdo by přišel po lhůtě, ten se navíc musí připravit, že ho znovu čeká posouzení zdravotního stavu.