Sobotka: V4 by mohla společně chránit hranice v Maďarsku

Česká republika navrhuje společnou akci zemí visegrádské čtyřky k ochraně schengenské hranice v Maďarsku, napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4. O podrobnostech budou jednat ministři vnitra,“ uvedl Sobotka. Česko by do Maďarska k ochraně hranic mohlo vyslat přes sto vojáků a policistů, uvedl dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V zemi by mohli být několik měsíců. Stovky lidí by dohromady mohlo vyslat také Slovensko s Polskem, dodal.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády. O přípravách na možnou společnou ochranu hranic ve čtvrtek informoval šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Řekl také, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně. Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že Česko do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

Chovanec: Česko by do Maďarska mohlo vyslat přes sto lidí

Česká republika by do Maďarska k ochraně schengenské hranice mohla vyslat přes sto vojáků a policistů, uvedl ministr vnitra. V zemi by mohli působit od přelomu října a listopadu několik měsíců. Stovky lidí by dohromady mohlo vyslat také Slovensko s Polskem.

„Přišel požadavek od našich maďarských partnerů na nasazení našich policistů, naší techniky, našich vojáků na ochranu schengenské hranice v Maďarsku,“ řekl Chovanec. S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky bude o požadavku, kterému je ČR v rámci svých možností připravena vyhovět, jednat 8. října v Lucemburku.

Maďarská armáda
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Balazs Mohai

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků a policistů otázkou zhruba 14 dnů. „Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé, budou to desítky policistů, přesáhne to určitě stovku policistů a vojáků dohromady,“ konstatoval. „My bychom si pro ty lidi dovezli zabezpečení. Maďarsko definuje, že by zajistilo stravování,“ uvedl dále Chovanec.

V zemi by podle něj Češi mohli být zhruba tři měsíce a odcházeli by při poklesu migračního tlaku. Česko do Maďarska pošle také techniku. Podle ministra by mohlo jít o prostředky na noční vidění nebo kamerové systémy.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně. Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že ČR do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.