Podle Sobotky jsou česko-německé vztahy nejlepší v novodobé historii

Předseda vlády Bohuslav Sobotka při recepci na německé ambasádě označil česko-německé vztahy za nejlepší v novodobé historii, a to i navzdory sporu o migrantské kvóty. O chladu mezi Berlínem a Prahou mluví někteří diplomaté, Hospodářské noviny napsaly, že jsou nejhorší za dvacet let.

„Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, jsem osobně přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii,“ konstatoval Sobotka na recepci, kterou německé velvyslanectví pořádalo u příležitosti blížícího se výročí znovusjednocení země.

Partnerství Prahy a Berlína podle českého předsedy vlády není podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet. „Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory,“ poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim. I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly.

Zeman: Zachovejme vzájemný respekt

Prezident Miloš Zeman ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby obě země i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a vzájemný respekt pro své názory.

Hospodářské noviny s odkazem na diplomaty obou zemí dnes napsaly, že vzájemné vztahy Česka a Německa jsou nejhorší za posledních 20 let. Uvedly také, že když se před unijní schůzkou ministrů vnitra minulý týden snažil Sobotka vysvětlit českou pozici kancléřce Angele Merkelové, neuspěl. Kancléřce se totiž prý ani nedovolal.

Úřad vlády to dnes popřel. „Tato informace je nepravdivá a nepodložená. Žádný HN popisovaný a údajně neúspěšný pokus o telefonát předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neproběhl,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení.