Loni jsme dali na své zdraví přes 45 miliard. O jednu víc než v roce 2013

Ve srovnání s rokem 2013 vydali lidé loni ze svých kapes na zdraví dohromady o miliardu více peněz. Dokonce i přes fakt, že stát zrušil stokorunový poplatek v nemocnici a zároveň klesly doplatky na léky hrazené částečně pojišťovnou. Vyplývá to z nových dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které má Česká televize k dispozici.

Za nárůstem výdajů stojí zvyšování cen za léky farmaceutickými firmami. Zároveň si lidé kupují za své medikamenty, které dříve lékaři předepisovali na recept. Vedle volně prodejných léků výrazně narostly výdaje lidí i v oblasti stomatologické péče a za zdravotnické pomůcky. „Od té doby, co se neplatí lékařům 30 korun, pociťuji, že někteří klidně řeknou, ´to si kupte´ a nenapíší recept,“ zmiňuje třeba seniorka Hana Frýdová.

Některé léky ve volném prodeji v roce 2014 podražily až o 20 procent. Naopak za léky, které částečně hradí pojišťovny, lidé zaplatili méně. Doplatky na ně se totiž snížily o pět procent. „Důvod je převážně strategie výrobců, kteří si v tom segmentu volně prodejných přípravků kompenzují snížené zisky u léčivých přípravků hrazených na recept,“ vysvětluje Michal Hojný z lékárny pražského IKEMu.

Platíme víc za léky, které nutně nepotřebujeme

Náklady lidí na volně prodejné léky v minulém roce vzrostly o tři procenta. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček za tím vidí také častější nákup výrobků, které lidé nutně nepotřebují. „Pokud si lidé kupují vitamíny a různé přípravky, které nemají přímý vliv na jejich zdraví, tak je to jejich svobodná volba,“ dodává.

Video Události
video

Události ČT: Na zdraví jsme v roce 2014 penězi nešetřili

Soukromé výdaje na zdravotnické potřeby se v letech 2010 až 2014 pohybovaly kolem 45 miliard korun ročně. A zatímco v roce 2013 překročily 44 miliard, vloni byly o necelou miliardu vyšší i přesto, že zrušení stokorunového poplatku za den pobytu v nemocnici lidem ušetřilo přes dvě miliardy korun.

Hodně připlácíme za plomby

Více zaplatili pacienti v ambulancích soukromých lékařů, největší nárůst registruje Státní ústav pro kontrolu léčiv u stomatologů. Za péči zubařů dali lidé v minulém roce o plných 22 procent víc než v roce 2013. Třeba proto, že častěji odmítají pojišťovnami hrazené amalgámové plomby a zaplatí si plomby bílé. Cena za jednu se pohybuje mezi 600 a 1200 korunami.

Amalgámová plomba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ze svých peněženek platí lidé v ČR třetí nejnižší spoluúčast mezi ekonomicky vyspělými zeměmi OECD. Zatímco jde u nás v průměru o necelých 16 procent všech výdajů do zdravotnictví, v okolních zemích je to podstatně víc. Třeba Němci, Rakušané a Slováci vynaloží ze svého zhruba čtvrtinu výdajů na zdraví. Maďaři dokonce víc než třetinu. Nejvyšší spoluúčast mají mezi zeměmi OECD hlavně díky vysokým soukromým pojistkám Američané; přesahuje tam 50 procent. Méně než lidé v Česku dají naopak za své zdraví v Dánsku a Nizozemsku.