Krvavý měsíc

„Krvavý měsíc“ slibuje nevídanou podívanou, v pondělí se vyplatí přivstat

Na svátek svatého Václava se vyplatí přivstat – pozorovatelé se mohou těšit na takzvaný superúplněk a úplně zatmění Měsíce, k němuž dojde přesně ve 04:11 středoevropského letního času. Jevu se někdy přezdívá „krvavý měsíc“. Další zatmění Měsíce nastane podle vědců v roce 2018.

Úkaz začne zhruba okolo 02:50 hodin, kdy na levém horním okraji bude měsíční disk tmavnout při sílící polostínové fázi zatmění. Částečné zatmění nastane o 17 minut později, ve 3:07 hodin. Úplňkový Měsíc najdou pozorovatelé 32 stupňů nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb, informoval astronomický ústav.

Měsíc bude přibližně hodinu pozvolna vstupovat do zemského stínu a úplného zatmění se lidé dočkají ve 04:11 SELČ. Hvězdárny včetně středočeského Ondřejova chystají veřejná pozorování.

Měsíc se při zatmění noří do stínu Země a díky zemské atmosféře, která láme do zemského stínu načervenalý odstín slunečního záření, bude mít nezvyklý naoranžovělý až narudlý nádech. „Na měsíční kotouč i v době úplného zatmění dopadne světlo, a to má právě barvu východu nebo západu Slunce, která je typicky načervenalá. Aby Měsíc měl narudlé zbarvení, musí nastat jeho úplné zatmění,“ uvedl mluvčí astronomického ústavu Pavel Suchan.

„Nejzajímavější bývá zpravidla zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem. Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech. Tento „tyrkysový“ jev poprvé popsal v roce 2007 klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu. Byl pozorovatelný u celé řady předchozích měsíčních zatmění, naposledy při úkazu v dubnu 2015,“ píše astronomický ústav.

Video Brněnská hvězdárna se připravuje na „Superměsíc“
video

Brněnská hvězdárna se připravuje na „Superměsíc“

Barvu měsíce ovlivňuje i znečištění atmosféry

Barvu a sytost Měsíce v zemském stínu mohou podle astronomů ovlivnit dvě věci. Jednak stav znečištění atmosféry; především po silných sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý. Druhým faktorem je jeho poloha v zemském stínu – je-li na okraji stínu, má často naoranžovělou či světle červenou barvu. Naopak uprostřed stínu, kam dopadá nejméně slunečního světla lámaného zemskou atmosférou, bývá barva úplňku až nahnědlá, píše astronomický ústav na webu.

Kromě zatmění budou moci lidé pozorovat takzvaný „Superměsíc“, největší úplněk v tomto roce. Právě 28. září ve 03:47, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. Oproti nejmenšímu úplňku je „superúplňek“ na nebi úhlově o přibližně 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.

Konec světa prý nenastane

Mormonská církev musela v uplynulých dnech vyvracet tvrzení jednoho z mormonských autorů, který hovořil v souvislosti s krvavým měsícem o konci světa. Církev stoupence ujistila, že tentokrát nenastane. Křesťanský pastor už dříve varoval, že by tato nebeská událost mohla znamenat začátek „strašných událostí po celém světě“, napsal Daily Mail.

Další spekulace hovoří o tom, že by měl do Země narazit velký asteroid. „Ani jedno samozřejmě nenastane. Přesto tomu hodně lidí podléhá a nejenže se tomu nezasmějí, ale bojí se a telefonují k nám,“ podotkl Suchan.