Skončila iluze demokratického rozhodování v EU, tvrdí Klaus o summitu

Éru předstírání rovnoprávnosti národů má Evropská unie za sebou, úterní a středeční hlasování jasně ukázalo, že funguje na základě prosazování věcí silou. Summit, na kterém byly přijaty kvóty rozdělování uprchlíků v budoucnu, tak zhodnotil v Událostech, komentářích bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj by vláda měla uspořádat hlasování, v němž by lidé dali najevo, zda s plánem souhlasí, nebo ne.

Video Události, komentáře
video

Klaus v Událostech, komentářích: Mělo by dojít k referendu

„Úterní a středeční hlasování jasně naznačilo, že jedna éra skončila (….) skončilo hraní si na něco, předstírání evropské jednoty, evropského kamarádšoftu, rovnoprávnosti evropských národů, států malých a velkých, evropské solidarity, nesobeckosti. A zejména skončila iluze za vzor nám dávané demokratičnosti evropského rozhodování," míní Klaus o unijním summitu. Doplnil, že české vládě bylo jasně předvedeno, že se v Unii vládne silou.

Evropská unie si i přes nesouhlas některých států přijala plán rozdělení celkem 120 tisíc uprchlíků v následujících letech. První ze dvou fází se má vypořádat s bezprostřední vlnou 65 999 běženců z Itálie a Řecka, kteří v Evropě žádají o azyl. Dalších 54 tisíc míst původně rezervovaných pro lidi z Maďarska bude sloužit jako rezerva pro příští rok. „Já se obávám, že hlasování bylo předzvěstí evropské budoucnosti," dodal bývalý prezident.

Přehlasování nás čeká neustále

Mezi státy, které hlasovaly proti plánu kvót, patřily i tři státy visegrádské čtyřky. Polsko jako jediné ze zemí nakonec s plánem souhlasilo. Podle Klause V4 propásla jedinečnou historickou příležitost předvést, že toto uskupení má své zájmy a odhodlání je prosazovat. „O tuto mimořádnou příležitost se zapsat jako fungující entita v Evropě jsme bohužel přišli," komentoval Klaus nejednotnost při hlasování.

Klíčová je podle něj naprostá dominance Německa, proti kterému se řada států neodvažuje zvednout ruku. To představuje bezvýchodnou situaci, soudí. „Bohužel si myslím, že to je teprve počátek a že budeme přehlasováváni znovu a znovu. Hlavně nepůjde o stovky, nebo tisíce, ale o statisíce migrantů," obává se Klaus.

Na místě je referendum

Exprezident se vrátil k výzvě, kterou začátkem září zformuloval jako apel na vládu a kterou už podle něj podepsalo okolo sta tisíce lidí. Pokud vláda nedokázala odmítnout přijetí kvót a jakýkoli nátlak na změny pravidel, měla by se zeptat občanů v referendu, nebo mimořádných volbách, zda s tím souhlasí, nebo ne. „Výsledky úterní a středeční musím interpretovat, že se nám to nepodařilo, a je na místě, abychom se touto formou občanů zeptali," prohlásil. Sám chce s politickými stranami jednat o tom, zda by s uspořádáním referenda souhlasily.

Video Události komentáře
video

Politici Klausův návrh referenda většinou odmítají