Bušina: Krácení daně ani předávání peněz se u soudu neprokázalo

Filip Bušina, bývalý poradce někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, obžalovaný z krácení daně za stovky milionů korun, v závěrečné řeči před soudem odmítl tvrzení policejních vyšetřovatelů. V hlavním líčení se podle něj žádné z nich neprokázalo. Krajský soud v Praze řeší kauzu od loňského listopadu, nyní se chýlí ke konci. Bušinovi hrozí pět až 10 let vězení, žalobkyně pro něj navrhla 7,5. Nepodmíněné tresty žádá také pro ostatních 13 obžalovaných.

Obžaloba Bušinu viní zejména z organizování trestné činnosti, údajně řídil svoje kolegy a přebíral hotovost. Bušina to odmítá a tvrdí, že pro to nejsou důkazy. „Nebylo prokázáno, jakým konkrétním jednáním, tedy jak a kdy a kde jsem se měl údajného trestného jednání dopustit. Nebyl zajištěn jediný důkaz, že by tomu tak bylo, protože jsem se ničeho takového nedopustil,“ řekl.

Krajský soud v Praze vyhlásí rozhodnutí v případu 12. listopadu.

Bušina se opírá o výpovědi svědků a spoluobžalovaných. „Žádné finanční prostředky nepředávali a neřídil jsem je. Nebyl zajištěn jediný důkaz, že bych přebíral hotovost,“ dodal. Tvrzení policistů jsou podle něj fabulace.

Obžalobě stěžuje situaci fakt, že soudce Robert Pacovský již na začátku hlavního líčení rozhodl, že nemůže použít odposlechy pořízené policií. Soud záznamy sice povolil, nebyly ale prý dostatečně odůvodněné, přičemž soudce odkázal na předchozí rozhodnutí Nejvyššího soudu v jiné věci. Podle žalobkyně Soni Bělohlávkové ale právě odposlechy usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz. 

Obžaloba v případu tvrdí, že osmatřicetiletý Bušina byl součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky. Zakládaly se prý nastrčené firmy a vytvářely smyšlené faktury. Většině z podezřelých hrozí až desetileté vězení. Peníze se údajně vyváděly z reklamních firem a na trestné činnosti se prý podíleli úředníci daňové správy. Firmy prý například zařídily smluvené reklamní služby samy, do účetnictví ale daly smyšlené faktury, podle kterých si práci objednaly u jiných společností. Nastrčené firmy prý obžalovaní ovládali přes prostředníky, takzvané bílé koně.

Protikorupční policie v minulosti kauzu kolem Bušiny označila za jeden z nejsložitějších případů, který rozplétala. Trestná činnost se podle ní odehrávala od roku 2007. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012.

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Dříve byl úspěšný boxer, nyní se podle informací na jeho webu věnuje hlavně učitelství na vysokých školách a psaní odborných textů.

Trestní senát soudce Roberta Pacovského se zabýval i korupční kauzou bývalého hejtmana Ratha (dříve ČSSD), jehož blízkým spolupracovníkem býval právě Bušina. Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě. Soud Rathovi udělil v červenci 8,5 roku vězení za údajné ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků. Verdikt je zatím nepravomocný, Rath se odvolává k vrchnímu soudu.