Charita spustila on-line databázi pro nabízení pomoci uprchlíkům

Katolická církev zprovoznila elektronickou databázi, na které mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům. Na registračním webu Charity ČR se mohou s pomocí jednoduchého formuláře shromažďovat nabídky ubytování, materiální i finanční pomoci, dobrovolné pomoci nebo různých služeb.

„Lidé mohou nabízet volné domy i byty, zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka,“ uvedl ředitel české Charity Lukáš Curylo.

Zřízení databáze iniciovalo 10. září vedení České biskupské konference (ČBK). Vyzvalo přitom farnosti a řády, aby prostřednictvím tohoto webu pomoc nabídly. Biskupové také apelovali na všechny občany, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

Hračky pro uprchlíky
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Charita má 320 poboček po celé České republice. V rámci římskokatolické církve působí jako odborný garant pomoci migrantům a spolupracuje s představiteli státní správy a samosprávy. V Česku provozuje osm poraden pro migranty a telefonickou infolinku v mongolském a vietnamském jazyce.

Evropa se v posledních měsících s obtížemi potýká s obrovskou migrační vlnou z Blízkého východu. Lídři Evropské unie se v noci na čtvrtek na mimořádném summitu dohodli na tom, že pošlou velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, zlepší vnější hranice Schengenu a podpoří Itálii a Řecko při zvládání velkého počtu utečenců.

Česko není cílovou zemí běženců, přesto se stát připravuje na možnou další vlnu cizinců. Česká vláda je připravena pomoci, odmítá ale povinné kvóty trvale přerozdělující uprchlíky.