Hrad zvažuje bezpečnostní rámy při vstupu do Katedrály sv. Víta

Na Pražském hradě budou nová bezpečnostní opatření. Turisté by mohli do některých míst jenom přes detekční rámy - zatím se mluví o Katedrále svatého Víta. Hrad tak reaguje na obavy z terorismu a také na sobotní aféru s výměnou prezidentské standarty za červené trenky.

 „Už dva měsíce uvažujeme, a to zvažování se teď hodně zrychlí, o zřízení bezpečnostních rámů, kterými budou turisté procházet,“ uvedl v úterý prezident Zeman. Podle něj jsou hlavním důvodem obavy z terorismu. Zemanům mluvčí Jiří Ovčáček pak dodal, že se dosud diskuze vedla pouze o ochraně Katedrály sv. Víta.

Podle odborníků by však instalace bezpečnostních rámů v areálu Pražského hradu byla v rozporu se snahou chránit a prezentovat veřejnosti hodnoty kulturního dědictví. Bezpečnost hlavy státu lze prý v dnešní době zajistit sofistikovaněji než použitím rámů, kterými musí lidé procházet na letišti.

Policie zatím dál šetří sobotní incident, kdy členové skupiny Ztohoven vnikli na střechu a vyměnili prezidentskou standartu. Zeman chce kvůli tomu odvolat ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese, ve středu se kvůli tomu sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Odvolání je ale v pravomoci policejního prezidenta – ten se chce ve čtvrtek seznámit s výsledky vyšetřování a sejít se přímo s Dongresem. Postup policie prověřuje nezávislý odbor vnitřní kontroly policejního prezidia.

Ochranka i Hradní stráž mají málo mužů

Útvar ochrany prezidenta republiky se už několik let potýká s nedostatkem bodyguardů: loni v něm chybělo 17 mužů, o dva roky dříve dokonce 33. „Opakovaně jsme jako Unie bezpečnostních složek na ten problém upozorňovali,“ konstatuje předseda výkonného výboru unie Zdeněk Drexler.

Video Události
video

Hrad chce posílit bezpečnostní opatření

Nedostatek policistů se podle něj ukázal, třeba když někdo hanlivými nápisy poškodil vrata u Lumbeho vily, kde rodina prezidenta Zemana žije. Dům prý hlídali jen dva muži: „Došlo k rozdělení hlídky, kdy jeden policista chránil objekt a druhý šel řešit lidi páchající protiprávní jednání. I laik musí uznat, že jeden a jeden nemá moc šanci na kvalitní řešení,“ kritizuje Drexler. Stejné to prý mohlo být i v sobotu na Hradě.

Dlouhodobý nedostatek mužů hlásí také Hradní stráž: do plného počtu chybí 38 vojáků. Z toho důvodu spustila armáda speciální náborovou kampaň, její součástí je i pronájem 50 letáků v metru.