NKÚ zřejmě bude moci kontrolovat i obce a kraje

Sobotkova vláda souhlasila s rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ten by mohl nově kontrolovat také hospodaření obcí, krajů a rovněž subjektů, kde mají obce nebo kraje podíl. Návrh teď míří do parlamentu.

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

NKÚ v současnosti kontroluje hospodaření s veřejnými penězi a s penězi poskytnutými z veřejných rozpočtů. Do některých oblastí ale nedosáhl; nemohl například kontrolovat prodloužení linky A pražského metra. Stavba přitom měla stát přes 20 miliard.

Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala také při setkání s prezidentem Zemanem upozorňoval, že úřad nemůže prověřit rizika zneužívání veřejných financí v krajích a obcích, na které upozorňovala BIS ve výroční zprávě. Bezpečnostní informační služba prý loni zaznamenala rozsáhlé zneužívání veřejných financí v krajích a obcích, které kvůli zákonům zůstává většinou skryté a nepostižené.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Zdroj: ČT24

Kritici: Další kontroly obce zatíží

Někteří odpůrci rozšíření kontrolních pravomocí však poukazují na to, že na samosprávy tak dolehnou další kontroly a že je to zatíží. „Chceme, aby bylo jasně definováno, že NKÚ kontroluje zákonnost hospodaření, ale neposuzuje rozhodnutí samosprávy,“ uvedl už dříve předseda senátního klubu Petr Vícha (ČSSD). Obec si má i podle předsedy senátorského klubu Jaroslava Kubery (ODS) rozhodovat o tom, zda podpoří dopravu autobusem nebo něco jiného.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se zdvojených kontrol neobává. Bude prý záležet na koordinaci NKÚ s dalšími státními institucemi, které mohou samosprávy prověřovat. „Peníze, které utrácejí obce a kraje, jsou úplně stejné peníze, jaké utrácí stát. Všechny pochází z peněz vybraných na daních od daňových poplatníků,“ vysvětlil jeden z důvodů navrhovaného rozšíření pravomocí při nedávné návštěvě NKÚ.