V kauze pošty a úplatků chce žalobce potrestat dva lidi

Namísto obvinění dvou lidí v kauze České pošty a údajného uplácení, které mělo vést k ministru vnitra Chovancovi, chce státní zástupce věc projednat u soudu ve zkráceném přípravném řízení. Vrchní státní zastupitelství v Praze proto poslalo soudu návrh na jejich potrestání, který je v takovém případě alternativou obžaloby. Ve zkráceném řízení může padnout alternativní či podmíněný trest, případně může následovat hlavní líčení.

Jaký trest dvěma podezřelým v rámci kauzy kolem pošty navrhuje, státní zástupce Zdeněk Matula nesdělil. Návrh na potrestání ve zkráceném řízení může žalobce soudu předložit u trestných činů se sazbou do pěti let, hrozí v tom případě například obecně prospěšné práce či podmíněný trest. „Od obžaloby se liší například tím, že neobsahuje odůvodnění,“ řekl Matula. Potrestaní mohou proti případnému rozhodnutí podat odpor, v tom případě soudce nařídí hlavní líčení.

Zdeněk Matula uvedl, že je dvojice, již chce potrestat, podezřelá v souvislosti s tvrzenou pohledávkou za 24 milionů korun. „Jedna z podezřelých fyzických osob požadovala poskytnutí úplatku tři miliony za to, že bude svým vlivem a prostřednictvím dalších osob působit na úřední osoby mající vliv na činnost České pošty, aby Česká pošta tuto pohledávku mimosoudně uhradila. Druhá z osob, jednající za podezřelou právnickou osobu, poskytnutí požadovaného úplatku přislíbila,“ upřesnil žalobce.

Kauzu kolem České pošty vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Policisté podezírají dva lidi z nepřímého úplatkářství. Jména aktérů případu neuvedli, na počátku ale stála nahrávka rozhovoru podnikatele Lukáše Čadka a člena sociální demokracie Kamila Choce, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. Peníze měly jít ze dvou třetin do pokladny ČSSD, zbylý milion potom ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). To ale Chovanec i ČSSD odmítli.

Úplatek měl údajně ovlivnit zakázku České pošty, ta potom odkázala na spor, který s Lukášem Čadkem vede. Týká se někdejší spolupráce, po jejímž ukončení podnikatel zkrachoval. V kauze padlo také několik trestních oznámení. Kvůli úplatkům už Čadek podal trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, další směřuje přímo na Českou poštu a její zaměstnance v čele s ředitelem Martinem Elkánem. Stejně se zachovala i Česká pošta a Chovanec, kteří kvůli kauze také trestní oznámení podali.